Archives for Seks i sigurtë, SST-të

PREZERVATIvËT E FEMRAVE 101

Të gjithë kanë dëgjuar për prezervativë (të jashtëm), por a e dini se ka edhe prezervativë ‘femra’ (të brendshëm)? Ata janë shumë më të mëdhenj, përshtaten brenda vaginës dhe nëse përdoren si duhet ato ofrojnë një përqindje shumë më të lartë të mbrojtjes nga shtatzënia dhe zhvillimi i IST. Kjo metodë mbrojtëse preferohet nga shumë femra sepse ju jep një ndjenjë sigurie duke ditur që ju jeni në kontroll të shëndetit tuaj seksual dhe riprodhues. Nëse jeni kurioz të mësoni më shumë rreth prezervativit femëror qëndroni me ne dhe do t’ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me
Lexo më shumë

Categories: Këshilla dhe sugjerime, Nuk jam shtatëzënë, Seks, and Seks i sigurtë, SST-të.
Translation Priorities: Optional.

PRO & KUNDËR KONDOMEVE

Prezervativët janë një nga format më të zakonshme të kontracepsionit në botë. Por megjithëse ato kanë një bollëk përfitimesh, ato gjithashtu kanë disa disavantazhe. Shihni disa nga pro dhe kundrat e prezervativëve për të parë nëse kjo metodë është e përshtatshme për ju. PRO Parandalon shtatzëninë Përfitimi i parë dhe më i dukshëm i prezervativëve është se ai është një mjet shumë efektiv për të parandaluar shtatzëninë. Nëse përdoren si duhet, këto “goma” të vogla janë mbi 98% të efektshme. Prezervativët janë të lirë dhe të përshtatshëm Prezervativët shiten pothuajse kudo! Nga farmacitë te mensat, pothuajse mund të merrni një kondom kudo. Ju nuk
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Seks, and Seks i sigurtë, SST-të.
Translation Priorities: Optional.

Të humbasësh virgjërinë dhe atë që mund të presësh

Të humbasësh virgjërinë është shumë e thjeshtë për djemtë, gjithçka që ata me të vërtetë duhet të bëjnë është të synojnë. Por për vajzat, është pak më e komplikuar. Ndërsa humbja e virgjërisë nuk duhet të merret shumë lehtë, nuk është diçka për t’u turpëruar, por është diçka që duhet festuar! Nëse po mendoni të perdorni  Kartën V dhe nuk dini çfarë të prisni, këtu janë disa këshilla dhe truke për t’ju drejtuar. ÇFARË DO TË THOTË TË HUMBASËSH VIRGJËRINË Të shkosh deri në fund është unike për të gjithë. Ndërsa të gjithë kanë përkufizimin e tyre se çfarë është virgjëria, humbja e
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Seks, and Seks i sigurtë, SST-të.
Translation Priorities: Not needed.

5 POZICIONET E SEKSIT PËR TË CILAT NUK KENI MENDUAR SE DO T’JU PËLQEJNË

Pavarësisht nëse jeta juaj në dhomën e gjumit po kalon mirë apo jo, secili ka nevojë nga herë për pak frymëzim kur bëhet fjala për pozicionet e seksit. Nëse ju ose partneri juaj ndieni mungesë entuziazmi në jetën tuaj seksuale, kjo mund të ndikojë shumë në marrëdhëniet tuaja. Nëse nga herë shtoni pak larmi, të dytë do të mbani interesin për njëri-tjetrin dhe do të shijoni jetën tuaj seksuale. Nëse në fillim jeni pak të shqetësuar – kjo është e kuptueshme, disa pozicione seksuale në fillim mund të duken pak të frikshme, madje të pamundura – por mos u stresoni!
Lexo më shumë

Categories: KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Përpiqen të fekondohen, Seks, Seks i sigurtë, SST-të, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

ARSYET pse ju vonohen menstruacionet… Përvec shtatëzanisë

Menstruacionet e vonuara ose të munguara mund të kenë shumë shkaqe të tjera përveç shtatëzanisë. Nëse jeni të sigurtë se nuk jeni shtatëzënë, por jeni të shqetësuar për vonesën e menstruacioneve, atëherë ne jemi këtu për t’ju ndihmuar. Më poshtë janë listuar arsyet kryesore përse mund të keni vonesë të menstruacioneve. STRESi! Stresi ndikon në trupin tuaj në shumë mënyra, duke përfshirë dhe çrregullimin e ciklit tuaj menstrual. Në fakt, sistemi i përgjigjes ndaj stresit në trupit e njeriut ndodhet në të njëjtën pjesë të trurit që kontrollon hormonet riprodhuese. Stresi mund të shkaktojë vonesën e ovulacionit dhe menstruacionet ose
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, Jam shtatëzënë, KATEGORITË, Menstruacionet, Nuk jam shtatëzënë, Seks i sigurtë, SST-të, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

5 SËMUNDJET SEKSUALISHT TË TRANSMETUESHME MË TË ZAKONSHME DHE SI TI TRAJTONI ATO

Sëmundjet seksualisht të transmetueshme (SST) janë shumë të zakonshme dhe nëse keni një SST nuk është ka asgjë për t’u turpëruar – por është e rëndësishme t’i kuptoni ato, në mënyrë që të keni një jetë seksuale të shëndetshme pa u shqetësuar për marrjen ose përhapjen e ndonjë sëmundje të tillë. Nëse dëshironi të mësoni se cilat janë SST-të më të zakonshme, si dhe simptomat e tyre apo si t’i trajtoni ato –  lexoni dhe zbuloni më shumë rreth 5 sëmundjeve seksualisht të transmetueshme më të zakonshme. SI TRANSMETOHEN SST? Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, më shumë se 1 milion
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Seks i sigurtë, SST-të, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

7 MITE tË ZAKONSHME DHE IDE TË GABUARA PËR KONTROLLIN E LINDJES që DUHET TË DINI

Kur bëhet fjalë për menstruacionet, shtatzëninë dhe kontrollin e lindjes, mund të jetë i vështirë dallimi midis fakteve shkencore dhe miteve folklorike. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptoni trupin tuaj dhe çfare konsumoni apo përdorni që të jeni të shëndetshme. Njohuritë rreth opsioneve të kontrollit të lindjes janë te domosdoshme për fuqizimin e grave në mënyrë që të kenë kontroll mbi shëndetin dhe mirëqenien e tyre. Më poshtë kemi renditur disa nga mitet dhe faktet më të zakonshme në lidhje me kontracepsionin për t’ju mbajtur të informuar: 1. PILULA NDIKON NË SHTIMIN NË PESHË Shumë gra thonë se kanë shtuar
Lexo më shumë

Categories: KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Nuk jam shtatëzënë, Seks i sigurtë, SST-të, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

6 GJËRA QË EDUKIMI SEKSUAL NUK KA ARRITUR TË NA MËSOJË

Edukimi seksual është një pjesë thelbësore e edukimit shëndetësor dhe është i rëndësishëm për zhvillimin e adoleshentëve, për edukimin e tyre dhe ekzistencën e zyre të përgjithshme. Por për fat të keq, ka shumë tema, të cilat mbeten të pa prekura në orët e edukimit seksual, përfshirë bisedimet për kënaqësinë e gruas, mundësitë për parandalimin e shtatzënisë së padëshiruar, seksin në shoqëritë LGBTQ (lezbiket, homoseksualët, biseksualët dhe njerëzit transgjinorët), sëmundjet e transmetuara seksualisht dhe shumë të tjera. Këtu janë 6 gjërat që edukimi seksual nuk ka arritur t’ju mësojë. 1. SHUMICA E GRAVE NUK PËRJETOJNË ORGAZËM PËRMES PENETRIMIT NË MARRËDHËNIET
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, KATEGORITË, and Seks i sigurtë, SST-të.
Translation Priorities: Optional.