Archives for Menstruacionet

A ndikon COVID-19 në ciklin tuaj menstrual?

Ne nuk mund të humbasim ndikimin e madh që ka pasur pandemia COVID-19 në njerëzim. Infeksioni COVID-19 zakonisht shoqërohet me simptoma të frymëmarrjes, të tilla si kollë, ethe ose gulçim. Sidoqoftë, mund të ndikojë edhe në sisteme të tjera të trupit tonë siç janë sistemi tretës, nervor ose kardiovaskular. Një provë në rritje sugjeron që infeksioni COVID-19 mund të ndikojë gjithashtu në ciklin tuaj menstrual. Duke folur në përgjithësi, kjo mund të shkaktohet nga vetë virusi ose nga stresi që shkakton në trup. Mos të harrojmë gjithashtu rregullimet e jetesës të nevojshme, të cilat gjithashtu mund të ndikojnë në ciklin
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet and Nuk jam shtatëzënë.
Translation Priorities: Optional.

10 fakte që nuk i dinit për periodat tuaja

Periodat janë më shumë sesa thjesht gjak dhe dhimbje barku! Nëse doni të mësoni më shumë për trupin tuaj dhe këtë proces të veçantë mujor, mos u largoni dhe ne do t’ju tregojmë disa fakte interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar kurrë më parë. 1) nuk është thjesht gjak Në kundërshtim me atë çfarë thonë njerëzit, periodat nuk përbëhen vetëm nga gjaku! Në fakt është një kombinim i gjakut, mukusit dhe indeve të mitrës tuaj. Dreq! 2) cikli menstrual dhe aroma juaj natyrale Shumë njerëz thonë se ndryshimet në aromën natyrale gjatë ovulimit dhe menstruacioneve datojnë që nga kohërat
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet and Nuk jam shtatëzënë.
Translation Priorities: Optional.

Arsyet e humbjes së menstruacioneve… përveç shtatzënisë – Pjesa 2

Në blogun e mëparshëm , kemi diskutuar disa nga arsyet kryesore për të humbur periodat tuaja përveç shtatzënisë – stresi, ushtrime intensive, PCOS, probleme të tiroides, etj. Këtu janë disa arsye të tjera të mungesës së menstruacioneve.   Çfarë është amenorrea? Amenorrea nënkupton mungesën e menstruacioneve. Ekzistojnë dy lloje të amenorresë – primare dhe sekondare. Amenorrea primare përcaktohet si dështimi i fillimit të ciklit të parë menstrual deri në moshën 16 vjeç. Amenorrea sekondare ndodh kur një grua që ka pasur cikle menstruale normale ndalon se paturi perioda mujore për më shumë se 3 muaj. Cikli menstrual rregullohet nga gjëndrra e hipofizës dhe
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet, Nuk jam shtatëzënë, and Përpiqen të fekondohen.
Translation Priorities: Optional.

ARSYET pse ju vonohen menstruacionet… Përvec shtatëzanisë

Menstruacionet e vonuara ose të munguara mund të kenë shumë shkaqe të tjera përveç shtatëzanisë. Nëse jeni të sigurtë se nuk jeni shtatëzënë, por jeni të shqetësuar për vonesën e menstruacioneve, atëherë ne jemi këtu për t’ju ndihmuar. Më poshtë janë listuar arsyet kryesore përse mund të keni vonesë të menstruacioneve. STRESi! Stresi ndikon në trupin tuaj në shumë mënyra, duke përfshirë dhe çrregullimin e ciklit tuaj menstrual. Në fakt, sistemi i përgjigjes ndaj stresit në trupit e njeriut ndodhet në të njëjtën pjesë të trurit që kontrollon hormonet riprodhuese. Stresi mund të shkaktojë vonesën e ovulacionit dhe menstruacionet ose
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, Jam shtatëzënë, KATEGORITË, Menstruacionet, Nuk jam shtatëzënë, Seks i sigurtë, SST-të, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

PRODUKTET MENSTRUALE MË TË NJOHURA: AVANTAZHET AND DISAVANTAZHET

Kur bëhet fjalë për produktet higjenike menstruale, përzgjedhja e tyre varet plotësisht nga secila prej nesh. Nëse një produkt është i përshtatshëm për një femër mund të mos funksionojë për një tjetër. Kjo për shkak se të gjithë kemi ndryshime në ciklin menstrual, sasive të rrjedhjes, kushteve vaginale dhe përceptimin e ndryshëm të rehatisë. Pra, është e rëndësishme të kuptojmë dhe të provojmë metoda të ndryshme për t’u kujdesur për ciklin tonë menstrual. Më poshtë kemi listuar avantazhet dhe disavantazhet e produkteve më të njohura të menstruacioneve. TAMPONËT Tamponët janë një nga produktet më të njohura të menstruacioneve në ditët
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Menstruacionet, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.