Archives for Nuk jam shtatëzënë

Udhëzues i plotë për test e shtatzënie: Kur, pse dhe çfarë duhet të presim 

Shtatzënia është një ngjarje e rëndësishme dhe transformuese në jetën e një personi, dhe të kuptuarit se kur dhe si të testohet mund ta bëjë udhëtimin më pak stresues dhe të pasigurt. Përgatitja për një shtatzëni të mundshme përfshin një mori emocionesh dhe pyetjesh, dhe të kesh një udhëzues të plotë në duar  mund ta lehtësojë ndjeshëm procesin.   Ne do të thellohemi në botën e testimit të shtatzënisë dhe do të eksplorojmë aspekte të ndryshme, që nga koha ideale për të bërë një test deri në interpretimin e saktë të rezultateve. Në fund të këtij udhëzuesi, do të keni një
Lexo më shumë

Categories: Adoleshentët, Foshnjet, Jam shtatëzënë, Nuk jam shtatëzënë, and Seks.

Translation Priorities: Optional.

A ndikon COVID-19 në ciklin tuaj menstrual?

Ne nuk mund të humbasim ndikimin e madh që ka pasur pandemia COVID-19 në njerëzim. Infeksioni COVID-19 zakonisht shoqërohet me simptoma të frymëmarrjes, të tilla si kollë, ethe ose gulçim. Sidoqoftë, mund të ndikojë edhe në sisteme të tjera të trupit tonë siç janë sistemi tretës, nervor ose kardiovaskular. Një provë në rritje sugjeron që infeksioni COVID-19 mund të ndikojë gjithashtu në ciklin tuaj menstrual. Duke folur në përgjithësi, kjo mund të shkaktohet nga vetë virusi ose nga stresi që shkakton në trup. Mos të harrojmë gjithashtu rregullimet e jetesës të nevojshme, të cilat gjithashtu mund të ndikojnë në ciklin
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet and Nuk jam shtatëzënë.
Translation Priorities: Optional.

10 KËSHILLA HIGJIENE VAGINALE QË TË GJITHA GRATË DUHET TË NDJEKIN

Higjiena seksuale nuk është e rëndësishme vetëm për të mbajtur erë të freskët, por edhe për të ruajtur sistemin tuaj riprodhues, si dhe shëndetin e traktit tuaj unitar! Vagina juaj është një zonë shumë e ndjeshme dhe çdo ndërhyrje në ekuilibrin tuaj të PH mund të shkaktojë infeksione vaginale dhe probleme të tjera shëndetësore. Vazhdoni të lexoni për disa praktika themelore të higjienës seksuale që çdo grua, pavarësisht nga mosha, duhet të ndjekë! 1) SHMANGNI SAPUNIN   Po, e keni lexuar saktë. Shumica e sapunëve me aromë janë të ashpra në pjesët tuaja intime.. Këto sapunë shpesh përmbajnë kimikate të dëmshme si glicerina,
Lexo më shumë

Categories: Këshilla dhe sugjerime and Nuk jam shtatëzënë.
Translation Priorities: Optional.

 5 pozicionet më të mira KAMA SUTRA

Edhe pse pozicionet e thjeshta mund të jenë më të mirat për ju, asgjë nuk mund t’ju kënaqë në dhomën e gjumit siç mund të bëjnë disa pozicione të Kama Sutra! Pavarësisht nëse jeni një atlet aventurier ose një kalorës i ngurtë, me siguri do të gjeni një të preferuar nga 5 pozicionet tona kryesore Kama Sutra! çfarë është KAMA SUTRA Ne të gjithë kemi dëgjuar për Kama Sutra dhe e dimë që është një libër i shenjtë, antik që ka të bëjë me kryerjen e marrëdhënieve në mënyra të reja, të bukura dhe të veçanta! Kjo është ajo që
Lexo më shumë

Categories: KATEGORITË, Këshilla dhe sugjerime, Nuk jam shtatëzënë, Përpiqen të fekondohen, and Seks.
Translation Priorities: Optional.

10 fakte që nuk i dinit për periodat tuaja

Periodat janë më shumë sesa thjesht gjak dhe dhimbje barku! Nëse doni të mësoni më shumë për trupin tuaj dhe këtë proces të veçantë mujor, mos u largoni dhe ne do t’ju tregojmë disa fakte interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar kurrë më parë. 1) nuk është thjesht gjak Në kundërshtim me atë çfarë thonë njerëzit, periodat nuk përbëhen vetëm nga gjaku! Në fakt është një kombinim i gjakut, mukusit dhe indeve të mitrës tuaj. Dreq! 2) cikli menstrual dhe aroma juaj natyrale Shumë njerëz thonë se ndryshimet në aromën natyrale gjatë ovulimit dhe menstruacioneve datojnë që nga kohërat
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet and Nuk jam shtatëzënë.
Translation Priorities: Optional.

PREZERVATIvËT E FEMRAVE 101

Të gjithë kanë dëgjuar për prezervativë (të jashtëm), por a e dini se ka edhe prezervativë ‘femra’ (të brendshëm)? Ata janë shumë më të mëdhenj, përshtaten brenda vaginës dhe nëse përdoren si duhet ato ofrojnë një përqindje shumë më të lartë të mbrojtjes nga shtatzënia dhe zhvillimi i IST. Kjo metodë mbrojtëse preferohet nga shumë femra sepse ju jep një ndjenjë sigurie duke ditur që ju jeni në kontroll të shëndetit tuaj seksual dhe riprodhues. Nëse jeni kurioz të mësoni më shumë rreth prezervativit femëror qëndroni me ne dhe do t’ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me
Lexo më shumë

Categories: Këshilla dhe sugjerime, Nuk jam shtatëzënë, Seks, and Seks i sigurtë, SST-të.
Translation Priorities: Optional.

Problemet e konceptimit: Testimi

Shumë çifte në ditët e sotme kanë probleme të konceptimit. Gratë nën moshën 35 vjeç që janë përpjekur të mbeten shtatzënë për më shumë se 1 vit ose gratë mbi moshën 35 vjeç që kanë provuar për më shumë se 6 muaj, duhet të konsultohen me një mjek. Infertiliteti nuk është vetëm çështje femërore. Infertiliteti mund të prekë të dy partnerët. Ekspertët e pjellorisë bien dakord që, mesatarisht, 30% e rasteve të infertilitetit mund t’i atribuohen vetëm femrës, 30% vetëm mashkullit, 30% një kombinim i të dy partnerëve dhe në 10% ka infertilitet të pashpjegueshëm.   Këtu janë hapat që duhet të ndërmerrni kur keni
Lexo më shumë

Categories: Nuk jam shtatëzënë and Përpiqen të fekondohen.
Translation Priorities: Optional.

Arsyet e humbjes së menstruacioneve… përveç shtatzënisë – Pjesa 2

Në blogun e mëparshëm , kemi diskutuar disa nga arsyet kryesore për të humbur periodat tuaja përveç shtatzënisë – stresi, ushtrime intensive, PCOS, probleme të tiroides, etj. Këtu janë disa arsye të tjera të mungesës së menstruacioneve.   Çfarë është amenorrea? Amenorrea nënkupton mungesën e menstruacioneve. Ekzistojnë dy lloje të amenorresë – primare dhe sekondare. Amenorrea primare përcaktohet si dështimi i fillimit të ciklit të parë menstrual deri në moshën 16 vjeç. Amenorrea sekondare ndodh kur një grua që ka pasur cikle menstruale normale ndalon se paturi perioda mujore për më shumë se 3 muaj. Cikli menstrual rregullohet nga gjëndrra e hipofizës dhe
Lexo më shumë

Categories: Menstruacionet, Nuk jam shtatëzënë, and Përpiqen të fekondohen.
Translation Priorities: Optional.

Ovulimi – gjithçka që duhet të dini

Ovulimi është një nga fazat më të rëndësishme të ciklit menstrual. Lexoni këtë blog për informacion shtesë në lidhje me atë që është ovulimi dhe çfarë ndodh me trupin tuaj kur jeni në ovulim. Çfarë është ovulimi? Përveç menstruacioneve, cikli menstrual i grave përbëhet nga tre faza – faza folikulare, ovulacioni dhe faza luteale. Ovulacioni është lirimi i një veze të pjekur nga një prej vezoreve. Pas kësaj, strukturat e veçanta të tubave fallopiane, të quajtura fimbria, mbajnë vezën nga vezorja drejt mitrës. Kur ndodh ovulimi dhe sa zgjat? Ovulimi zakonisht ndodh në mes të ciklit tuaj menstrual. Për shembull, nëse cikli juaj menstrual zgjat 28 ditë, ovulimi
Lexo më shumë

Categories: KATEGORITË, Nuk jam shtatëzënë, Përpiqen të fekondohen, and TEMAT.
Translation Priorities: Optional.

GJETJA E ORGAZMES SE HARRUAR NGA FEMRA

Ne të gjithë e dimë se orgazma femërore ekziston, por “O” nuk gjendet aq lehtë sa do të mendohej. Një studim nga Harvard tregoi se vetëm një në katër gra përjetojnë orgazma gjatë seksit. Zonja, është koha të mos shqetësoheni për atë që ai pëlqen dhe të filloni të kuptoni se çfarë ju pëlqen! Nëse doni të dini se ku mund të kërkoni orgazmën tuaj të rradhës, këtu janë disa këshilla dhe truke për disa kulme qe ju bejne te mbyllni syte, shtrengoni gishtërinjtë, është koha që ju të mësoni gjithçka për kënaqësinë femërore, është po aq e rëndësishme sa kënaqësia e tij (nëse jo
Lexo më shumë

Categories: Këshilla dhe sugjerime, Nuk jam shtatëzënë, and Seks.
Translation Priorities: Optional.