KATEGORITË

5 POZICIONET E SEKSIT PËR TË CILAT NUK KENI MENDUAR SE DO T’JU PËLQEJNË

Amazing Sex Positions

Pavarësisht nëse jeta juaj në dhomën e gjumit po kalon mirë apo jo, secili ka nevojë nga herë për pak frymëzim kur bëhet fjala për pozicionet e seksit. Nëse ju ose partneri juaj ndieni mungesë entuziazmi në jetën tuaj seksuale, kjo mund të ndikojë shumë në marrëdhëniet tuaja. Nëse nga herë shtoni pak larmi, të dytë do të mbani interesin për njëri-tjetrin dhe do të shijoni jetën tuaj seksuale.
Nëse në fillim jeni pak të shqetësuar – kjo është e kuptueshme, disa pozicione seksuale në fillim mund të duken pak të frikshme, madje të pamundura – por mos u stresoni! Mund të duken pak të çuditshme, por mund të ndodhë që ju sjellin kënaqësi të madhe, nëse guxoni t’i provoni.
Shikoni këshillat tona më të mira se si ta bëni jetën tuaj seksuale më të larmishme me këto pozicione të seksit që janë të mirënjohura.
*VËREJTJE: shumica e këtyre pozicioneve përfshijnë marrëdhëniet midis burrit dhe gruas, por disa prej tyre mund të aplikohen edhe për partnerë të së njëjtës gjini. *

POZICIONI “KAUBOJ I KTHYER MBRAPSHT”

Cowgirl sex position

Çfarë përbën ai?

Partneri Juaj është i shtrirë në shpinë, ndërsa ju kalëroni mbi të, por e kthyer me shpinë (të dytë duhet të shikoni në një drejtim të njëjtë, me gjithë se jeni në pozicione të ndryshme).

Pse është i mrekullueshëm:

Nëse kërkoni penetrim maksimal atëherë patjetër duhet të përfshini këtë pozicion të seksit në repertorin tuaj.
Ky pozicion është i mrekullueshëm, sepse keni kontroll dhe arrini penetrim më të thellë pavarësisht nga madhësia. Më këtë pozicion mund të zbuloni më lehtë pikën tuaj -G, ndërsa pozicioni me kënd krijon një ndjeshmëri më të mirë vaginale.
Për më tepër, ju dhe partneri juaj mund të përqendroheni në përkëdhelje të ëmbla. Shtrijeni duart poshtë dhe prekni testikujt e partnerit tuaj gjatë aktit seksual ose ngrihuni kështu që partneri juaj të mund t’ju përqafojë dhe të masazhojë klitorin tuaj.

KËSHILLA 1: Nëse e praktikoni këtë pozicion për herë të parë, përdorni më shumë lubrifikant. Nëse përdorni prezervativë, përdorni lubrifikantë në bazë uji, sepse vaji mund të dëmtojë lateksin.

KËSHILLA 2: Nëse nuk ndiheni të qëndrueshëm, provoni të përkuleni përpara dhe të kapni kofshët ose kyçet e këmbëve.

KËSHILLA 3: E bëni  më emocionuese duke përdorur lëvizjet “twerking”. Pasi të ndiheni e qëndrueshme përkuluni përpara, përkulni shpinën dhe filloni të lëkundni duke ngritur vithet lart poshtë, duke përdorur lëvizjet “twerking”. Kështu ju do të keni kontroll të plotë, ndërsa partneri juaj pa dyshim do të kënaqet me pamje dhe përjetime të këndshme.

POZICIONI I “QENIT” NË SEKS

Doggy style position

Çfarë përbën ai ?

I vjetër, por i mirë. Ky pozicion flet vetë – partneri pritës (ju) qëndroni në këmbë dhe duar (si qeni?). Penetrimi është nga pozicioni i pasmë, ku fytyrat tuaja janë drejtuar në të njëjtin drejtim.

Pse është i mrekullueshëm:

Ky pozicion është i mrekullueshëm edhe për dy “hyrjet” e penetrimit Në seksin vaginal të stilit qen penetrimi nga pozicioni i pasmë është i thellë duke stimuluar kështu pikën-G. Por kënaqësia nuk ndalet këtu, ky pozicion është i mrekullueshëm për shkak të penetrimit të thellë në seksin anal që shton shanset tuaja për orgazëm edhe për të dytë!

KËSHILLA 1: Kushtojini vëmendje këndit të penetrimit. Filloni me përkuljen e shpinës sikur lëviznit në pozën e jogës “mace-lopë”. Kjo do të përmirësojë këndin e penetrimit që i jep mundësi partnerit tuaj më mirë të arrijë pikën tuaj-G – përveç kësaj krijon një pamje të mahnitshme për partnerin, që është një faktor kryesor eksitues!

KËSHILLA 2: Shkëmbeni përkëdhelje të ëmbla. Nëse ju pëlqen të prekin gjinjtë tuaj, kapni duart e partnerit tuaj dhe i vendosni në trupin tuaj. Ose i lejoni partnerit të zgjatë dorën për të masazhuar klitorin tuaj.

KËSHILLA 3: Kapeni për mbështetje. Afrohuni edhe më shumë, duke përdorur një shami të shtrirë poshtë jush kështu që shpina juaj të mbetet e ngritur gjatë penetrimit. Kjo mund të ulë tensionin në pjesën e poshtme të trupit (veçanërisht në gjunjët).

POZICIONI “I NDRYSHUAR I QENIT” NË SEKS

Alternative sex positions

Çfarë përbën ai ?

Si pozicioni i qenit –por me një penetrim më të thellë. Siç tregon vet emri, ky pozicion është në stilin e qenit, por me më shumë intimitet! Mund të filloni si tek pozicioni i qenit duke ulur ngadalë mbi partnerin së pari me bërryla dhe pastaj të shtriheni me trupat tuaj të ngjitur së bashku.

Pse është i mrekullueshëm:

Sepse ky pozicion është ai i qenit – keni të njëjtat përfitime si penetrimi i thellë dhe masazhimi i pikës-G, nëse e keni provuar më parë pozicionin e qenit, do të thotë se edhe ky pozicion do t’ju pëlqejë.
Për më tepër, ky është pozicioni perfekt, nëse ju jeni pak përtac ose dëshironi të jenë të nënshtruar – lini që partneri juaj të bëjë tërë punën deri sa jeni të shtrirë dhe kënaqeni.
Ky pozicion është i mrekullueshëm, sepse është sa intim aq dhe erotik – çfarë më shumë mund të dëshironi?

KËSHILLA 1: Mund të përmirësoni këtë pozicion me ndihmën e jastëkut. Vendosni një ose dy jastëk nën legenin tuaj kështu që vithet tuaja të ngrihen. Në këtë mënyrë partneri juaj më lehtë do të arrijë në pikën tuaj -G.

KËSHILLA 2:Përdorni hapësirën rreth jush që të ndiheni rehat. Mund t’i shtrini krahët përpara ose të mbështeteni në bërryla. Kjo ndihmon për hapjen e kanalit vaginal ose anal kështu që partneri juaj të penetrojë më thellë dhe pa pengesa.

GËRSHËRA”

Easy sex positions

Çfarë përben?

Shtrihuni në shpinë dhe lini që partneri juaj të gjunjëzohet para jush, duke u ulur në njërën prej këmbëve tuaja të shtrira. Pas kësaj le ta ngrejë këmbën tuaj tjetër duke u vendosur në gjoks ose në shpatull. Pozicioni i këmbëve tuaja duhet të ngjasojë gërshërë me një hapje më të gjerë për penetrim. Mund të lëvizni deri sa të gjeni këndin e dukur që ju përshtat më së miri.

Pse është i mrekullueshëm:

Gërshëra është pozicioni klasik i Kama Sutra dhe është një kalim i mirë në pozicionin e misionarit. Partneri juaj mund të penetrojë thellë duke lejuar shtytje më të thella që është e mrekullueshme për seksin pasionant!
Nëse jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë, ky pozicion është i domosdoshëm pasi lejon që penisi të penetrojë më thellë dhe kështu rriten shanset tuaja për shtatzëni. Gjithashtu sperma lëviz më lehtë dhe depërton më thellë nëpër kanalin vaginal.

KËSHILLA 1: Nëse e praktikoni këtë pozicion, përpiquni ta shikoni partnerin tuaj në sy për më shumë pasion.

KËSHILLA 2: Sa më prapa i vendosni këmbët, aq më thellë do të jetë penetrimi – tani është momenti të tregoni sa elastike jeni!

KËSHILLA 3:Akoma një pozicion që lidhet me ngritjen e legenit. Vendosni një jastëk nën vithet tuaja për të arritur këtë kënd perfekt të pikës -G.

“QENI ME TRE KËMBË”

Standing sex positions

Çfarë përbën?

Ngrihuni dhe qëndroni njëri përballë tjetrit dhe partneri juaj le ta ngrejë njërën nga këmbët tuaja. Pas kësaj fillon kënaqësia, partneri juaj mund të penetrojë tek ju deri sa qëndroni në njërën këmbë.

Pse është i mrekullueshëm:

Dimë, se duket pak e ndërlikuar, por është shumë më e lehtë nga sa mendoni! Për të qenë më të qëndrueshëm mbështetuni tek partneri duke kapur shpatullën e tij. Ose mbështetuni në mur nëse shqetësoheni për rënien.
Këndi që formohet me këmbën e ngritur do t’i lejojë partnerit tuaj të penetrojë më fortë duke u dhënë kënaqësi të madhe të dyve. Duke përkulur gjurin dhe duke shtrënguar vaginën do ta ndieni partnerin më fortë brenda. Kjo së bashkë me lëkundjen e lehtë nga lëvizja e këmbës suaj ju lejon të kontrolloni shpejtësinë dhe ritmin.

KËSHILLA 1: Për një prekje më të fortë përkulni pak gjurin tuaj të shtrirë kështu që të mbështeteni me më shumë forcë tek ai. Kjo masazhon fortë klitorin tuaj, gjë qe rrit shanset për të përjetuar një orgazëm.

Zonja, mbani mend!

Nëse një pozicion duket pak i çuditshëm në fillim, kjo nuk do të thotë, se nuk mund të jetë argëtues – në fakt, ndonjëherë kjo është pjesa emocionuese! Mos u shqetësoni të provoni diçka të re. Nëse nuk funksionon, mund ta ndryshoni në mënyrën tuaj dhe ta bëni pozicionin tuaj. Është me rëndësi të zbuloni atë që do t’ju detyrojë me partnerin tuaj të argëtoheni dhe bashkë t’i shijoni përvojat tuaja seksuale! Provojini ndonjë nga këto pozicione me partnerin tuaj që sot – nuk do të pendoheni.

Share