Archives for Безбеден секс и СПБ

Контрацепција А до Ш: какви различни видови постојат и што треба да знам? 

Контрацепцијата е важен дел и привилегија на модерниот живот што ни помага да ја планираме и контролираме нашата репродукција и егзистенција . Во оваа статија, ќе Ви кажеме за сите различни видови на контрацептивни средства и нивните предности и недостатоци. Без разлика дали првпат користите контрацептивни средства или сакате да го промените избраниот метод, имаме за цел да ви ги покажеме можностите за да можете да ги истражите сите ваши опции и да одлучите што е најдобро за вас.  Хормонални контрацептиви  Хормоналните контрацептиви се меѓу најраспространетите методи за спречување на несакана бременост.  Тие вклучуваат:  Различни видови на хормонски контрацептиви содржат
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Интимност, Не сум бремена, Секс и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

ЗА И ПРОТИВ КОНДОМИ

Кондомите се една од најчестите форми на контрацепција во светот. Но, иако тие имаат огромна корист, имаат и некои недостатоци. Погледнете неколку добри и лошите страни на кондомите за да видите дали овој метод е соодветен за вас. ЗА Спречува бременост Првата и најочигледна придобивка од кондомите е тоа што е многу ефикасно средство за спречување на бременоста. Ако се користат правилно, овие мали “гумички” се над 98% ефикасни. Кондомите се ефтини и практични Кондомите се продаваат скоро насекаде! Од аптеки до мензи, кондоми може да набавите насекаде. Не ви треба рецепт или лична карта за да ги купите, а
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Секс и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

да ја изгубите невиноста и што може да очекувате

Да се ​​изгуби невиноста за момчињата е прилично едноставно, сè што тие треба да направат е да имаат определено цел. Но, за девојчињата, тоа е малку покомплицирано. Иако губењето на невиноста не треба да се сфаќа премногу лесно, тоа не е нешто за кое што треба да се срамите, тоа е нешто што треба да се слави! Ако планирате да ја изгубите вашата невиност и не знаете што да очекувате, еве неколку совети и трикови што ќе ви помогнат. што значи да ја изгубите  невиноста Одење до крај е уникатно за секого. Додека секој има своја дефиниција за тоа што
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Секс и Тинејџери.
Translation Priorities: Not needed.

ЖЕНСКИ КОНДОМИ 101

Секој има слушнато за (надворешни) кондоми – но дали сте знаеле дека има и „женски“ (внатрешни) кондоми исто така? Тие се доста поголеми, одговараат на внатрешноста на вагината и доколку се употребуваат правилно – обезбедуваат многу поголем процент на заштита од несакана бременост и развој на СПИ. Овој метод на заштита го преферираат повеќето жени, затоа што дава чувство на безбедност бидејќи вие имате контрола врз сексуалното и репродуктивно здравје. Доколку сакате да научите повеќе за женскиот кондом продолжете и ние ќе ви кажеме повеќе за ова заштитно средство! НАЧИН НА ЗАШТИТА Женскиот кондом може да се вметне во вагината
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, Не сум бремена и Секс.
Translation Priorities: Optional.

6 РАБОТИ ШТО СЕКСУАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ПРОПУШТИЛО ДА НÈ НАУЧИ

Сексуалното образование е суштински дел од здравственото образование и е важно за развојот на тинејџерите, за нивната обука и за нивното целокупно постоење. Но, за жал, има многу теми што остануваат незасегнати во часовите за сексуално образование, вклучувајќи разговори за задоволството на жената, можностите за спречување на несакана бременост, сексот во ЛГБТ општествата (лезбејки, геј, бисексуални и транссексуални луѓе), сексуално преносливи болести и многу други. Ви презентираме 6 работи што сексуалното образование пропуштило да ве научи. 1. ПОВЕЌЕТО ЖЕНИ НЕ ДОЖИВУВААТ ОРГАЗАМ ПРЕКУ ПЕНЕТРАЦИЈА ПРИ СЕКСУАЛЕН ОДНОС Иако некои нереални порно филмови може да ве натераат да верувате дека сите
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, КАТЕГОРИИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

5 СЕКС ПОЗИЦИИ ЗА КОИ НЕ СТЕ СОМНЕВАЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАТ

Без разлика дали вашиот живот во спалната соба оди добро или лошо, на сите им треба малку инспирација понекогаш кога станува збор за секс позициите. Ако вие или вашиот партнер сте малку скептични во врска со вашиот сексуален живот, тоа би можело да има огромно влијание врз вашата врска. Ако од време на време додадете малку разновидност, и двајцата постојано ќе бидете ангажирани и ќе уживате во вашиот сексуален живот. Меѓутоа, ако сте малку загрижени на почетокот – ова е разбирливо, некои сексуални позиции може на почетокот да изгледаат малку страшни или дури и невозможни – сè уште не треба
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Се обидувам да забременам, Секс и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

ПРИЧИНИ ЗА ПРОПУШТАЊЕ НА МЕНСТРУАЛНИОТ ЦИКЛУС … ОСВЕН БРЕМЕНОСТ

Пропуштените или доцните циклуси можат да имаат многу други причини освен бременоста. Ако сте сигурни дека не сте бремени, но сте загрижени за вашиот одложен циклус, тогаш ние сме тука да ви помогнеме. Разговараме за главните причини зошто е можно да го пропуштите вашиот циклус. СТРЕС! Стресот влијае на вашето тело на многу начини, вклучително и менување на вашиот менструален циклус. Всушност, системот за реакција на стрес на вашето тело е вкоренет во истиот дел од мозокот што ги контролира репродуктивните хормони. Стресот потоа може да предизвика овулацијата и периодично да го одложи или целосно да го прескокне циклусот. Управувањето
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Бремена сум, КАТЕГОРИИ, Менструација, Не сум бремена, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

5 НАЈЧЕСТИ СПБ И КАКО ДА ГИ ТРЕТИРАТЕ

Сексуално преносливите болести (СПБ) се многу чести, и доколку имате СПБ не е ништо од што треба да се срамите – но важно е да ги разберете, за да можете да уживате во здрав сексуален живот без да се грижите за контрадикторност или ширење на какви било СПБ. Ако сакате да научите за тоа кои се најчестите СПБ, како и нивните симптоми и како да ги третирате – тогаш прочитајте и откријте повеќе за 5 најчести СПБ. КАКО СЕ ШИРАТ СПБ Според Светската здравствена организација, повеќе од 1 милион СПБ секој ден се пренесуваат низ целиот свет. СПБ може да
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.