Archives for Не сум бремена

Контрацепција А до Ш: какви различни видови постојат и што треба да знам? 

Контрацепцијата е важен дел и привилегија на модерниот живот што ни помага да ја планираме и контролираме нашата репродукција и егзистенција . Во оваа статија, ќе Ви кажеме за сите различни видови на контрацептивни средства и нивните предности и недостатоци. Без разлика дали првпат користите контрацептивни средства или сакате да го промените избраниот метод, имаме за цел да ви ги покажеме можностите за да можете да ги истражите сите ваши опции и да одлучите што е најдобро за вас.  Хормонални контрацептиви  Хормоналните контрацептиви се меѓу најраспространетите методи за спречување на несакана бременост.  Тие вклучуваат:  Различни видови на хормонски контрацептиви содржат
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Интимност, Не сум бремена, Секс и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

Водич за користење на тестот  за  бременост: Кога, како  и што да очекувате 

Бременоста е важен настан во животот на една жена, кој менува многу па заради тоа  знаењето кога и како да се тестира  целото искуство од сомнеж до вистинска информација може да го направи помалку стресно и неизвесно. Подготвувањето за потенцијална бременост вклучува низа на различни емоции и прашања.Информациите во нашиот сеопфатен водич, кој го имате достапен на само еден клик од вас, може значително да го олесни процесот.   Во овој водич ќе се осврнеме на сите детали од процесот, од моментот кога се сомневате дека сте останале бремена, самиот чин на тестирање  кога е сидеално време а се направи
Прочитај повеќе

Категории: Бремена сум, Идеи и совети, Не сум бремена, Секс и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

Дали КОВИД-19 влијае на вашиот менструален циклус?

Не можеме да го пропуштиме огромното влијание на пандемијата КОВИД-19 врз човештвото. КОВИД-19 инфекцијата обично е поврзана со респираторни симптоми, како што се кашлица, треска или отежнато дишење. Како и да е, тоа исто така може да влијае на другите системи на нашето тело, како што се дигестивниот, нервниот или кардиоваскуларниот систем. Се поголеми докази сугерираат дека инфекцијата со КОВИД-19 може да влијае и на вашиот менструален циклус. Зборувајќи генерално, ова може да биде предизвикано од самиот вирус или од стресот што го предизвикува на телото. Да не ги заборавиме и потребните прилагодувања на животниот стил, што исто така може
Прочитај повеќе

Категории: Менструација и Не сум бремена.
Translation Priorities: Optional.

ТОП 5 КАМА СУТРА ПОЗИЦИИ

Додека едноставните позиции може да бидат рутински, ништо не може да ги зачини работите во спалната соба, како што можат некои позиции на Кама Сутра! Без разлика дали сте авантуристички спортист или крут возач, сигурно ќе пронајдете нов фаворит на нашите топ 5 позиции на Кама Сутра! ШТО Е КАМА СУТРА Сите сме слушнале за Кама Сутра и знаеме дека станува збор за света, античка книга што значи да се направи непријатно на нови, убави и необични начини! Тоа е се за што знаат повеќето луѓе, но има многу повеќе во оваа мала книга! Првично е напишана на хинду, и
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам и Секс.
Translation Priorities: Optional.

Пронаоѓањето на заборавениот женски оргазам

Сите знаеме дека женскиот оргазам постои, но Големото О не се наоѓа толку лесно како што би помислил некој. Студија на Харвард покажа дека само една од четири жени доживуваат оргазми за време на сексот. Значи дами, време е да престанете да се грижите што тоа нему му се допаѓа и да започнете да сфаќате што вие сакате! Ако сакате да знаете каде да го побарате вашиот следен оргазам, еве неколку совети и трикови за некои вртења на очите, виткање прсти, време е да научите сè за женското задоволство, исто толку  важно како и неговото задоволство (ако не и повеќе).
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, Не сум бремена и Секс.
Translation Priorities: Optional.

ЖЕНСКИ КОНДОМИ 101

Секој има слушнато за (надворешни) кондоми – но дали сте знаеле дека има и „женски“ (внатрешни) кондоми исто така? Тие се доста поголеми, одговараат на внатрешноста на вагината и доколку се употребуваат правилно – обезбедуваат многу поголем процент на заштита од несакана бременост и развој на СПИ. Овој метод на заштита го преферираат повеќето жени, затоа што дава чувство на безбедност бидејќи вие имате контрола врз сексуалното и репродуктивно здравје. Доколку сакате да научите повеќе за женскиот кондом продолжете и ние ќе ви кажеме повеќе за ова заштитно средство! НАЧИН НА ЗАШТИТА Женскиот кондом може да се вметне во вагината
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, Не сум бремена и Секс.
Translation Priorities: Optional.

10 факти кои не ги знаевте во врска со вашиот циклус

Менструацијата е многу повеќе од крварење и грчеви! Ако сакате да дознаете повеќе за вашето тело и овој посебен месечен процес, останете овде и ќе ви покажеме неколку интересни факти за периодот, циклусот за кои веројатно никогаш порано не сте чуле. 1) тоа не е само крв Спротивно на популарното верување, вашиот циклус не се состои само од крварење! Тоа е всушност комбинација на крв, слуз и ткива од вашата матка. Дами! 2) менструалниот циклус и вашиот природен мирис Многумина велат дека промените во природниот мирис за време на овулацијата и менструацијата датираат од праисториското време, каде што мажите повеќе
Прочитај повеќе

Категории: Менструација и Не сум бремена.
Translation Priorities: Optional.

Проблеми со забременување: видови истражувања

Многу парови во денешно време имаат потешкотии во обидот да добијат бебе. Кога при редовни обиди за зачнување во рок од 1 година кај жени под 35 години и во рок од 6 месеци кај жени над 35 години, нема никаков резултат, се препорачува парот да се консултира со специјалист. Неплодноста не е проблем само за жените. Причините треба да се бараат кај двајцата партнери. Важи правилото 30/30/30 – кај 30% проблемот е кај жените, кај 30% кај мажите и кај 30% кај двајцата партнери. 10% од паровите остануваат со нејасна неплодност. Во оваа статија ќе разговараме за основните истражувања
Прочитај повеќе

Категории: Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

Овулација – сè што треба да знаете

Овулацијата е една од најважните фази од менструалниот циклус. Прочитајте го овој блог за дополнителни информации околу тоа што е овулацијата и што се случува со вашето тело кога овулирате. Што е овулација? Покрај крвавењето, менструалниот циклус кај жените се состои од три фази- фаза на формирање на фоликула, овулацијата и лутеална фаза. Овулацијата е ослободување на зрела јајце-клетка, од еден од јајниците. По ослободувањето, специјалните структури на фалопиевите туби, наречени фимбрии, ја пренесуваат јајце-клетката кон матката. Кога се јавува овулација и колку трае таа? Овулацијата обично се јавува во средина од менструалниот циклус. На пример, ако менструалниот циклус трае
Прочитај повеќе

Категории: КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

Причини за недостаток на менструалниот циклус – втор дел

Во претходната статија разговаравме за некои од главните причини за недостаток на менструација – стрес, интензивна физичка активност, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе. Во оваа статија ќе споменеме и други, не помалку важни причини за недостаток на менструалниот циклус. Што претставува аменореја? Аменореја е отсуство на менструален циклус. Таа може да биде примарна и секундарна. Примарна аменореја е отсуството на прв менструален циклус кај девојчиња под 16 години. Секундарна аменореја е кога има последователно отсуство на менструален циклус за период од најмалку 3 месеци. Менструалниот циклус е контролиран од хипоталамусот и хипофизата – структури
Прочитај повеќе

Категории: Менструација, Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.