Archives for Се обидувам да забременам

ТОП 5 КАМА СУТРА ПОЗИЦИИ

Додека едноставните позиции може да бидат рутински, ништо не може да ги зачини работите во спалната соба, како што можат некои позиции на Кама Сутра! Без разлика дали сте авантуристички спортист или крут возач, сигурно ќе пронајдете нов фаворит на нашите топ 5 позиции на Кама Сутра! ШТО Е КАМА СУТРА Сите сме слушнале за Кама Сутра и знаеме дека станува збор за света, античка книга што значи да се направи непријатно на нови, убави и необични начини! Тоа е се за што знаат повеќето луѓе, но има многу повеќе во оваа мала книга! Првично е напишана на хинду, и
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам и Секс.
Translation Priorities: Optional.

Проблеми со забременување: видови истражувања

Многу парови во денешно време имаат потешкотии во обидот да добијат бебе. Кога при редовни обиди за зачнување во рок од 1 година кај жени под 35 години и во рок од 6 месеци кај жени над 35 години, нема никаков резултат, се препорачува парот да се консултира со специјалист. Неплодноста не е проблем само за жените. Причините треба да се бараат кај двајцата партнери. Важи правилото 30/30/30 – кај 30% проблемот е кај жените, кај 30% кај мажите и кај 30% кај двајцата партнери. 10% од паровите остануваат со нејасна неплодност. Во оваа статија ќе разговараме за основните истражувања
Прочитај повеќе

Категории: Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

Овулација – сè што треба да знаете

Овулацијата е една од најважните фази од менструалниот циклус. Прочитајте го овој блог за дополнителни информации околу тоа што е овулацијата и што се случува со вашето тело кога овулирате. Што е овулација? Покрај крвавењето, менструалниот циклус кај жените се состои од три фази- фаза на формирање на фоликула, овулацијата и лутеална фаза. Овулацијата е ослободување на зрела јајце-клетка, од еден од јајниците. По ослободувањето, специјалните структури на фалопиевите туби, наречени фимбрии, ја пренесуваат јајце-клетката кон матката. Кога се јавува овулација и колку трае таа? Овулацијата обично се јавува во средина од менструалниот циклус. На пример, ако менструалниот циклус трае
Прочитај повеќе

Категории: КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

Причини за недостаток на менструалниот циклус – втор дел

Во претходната статија разговаравме за некои од главните причини за недостаток на менструација – стрес, интензивна физичка активност, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе. Во оваа статија ќе споменеме и други, не помалку важни причини за недостаток на менструалниот циклус. Што претставува аменореја? Аменореја е отсуство на менструален циклус. Таа може да биде примарна и секундарна. Примарна аменореја е отсуството на прв менструален циклус кај девојчиња под 16 години. Секундарна аменореја е кога има последователно отсуство на менструален циклус за период од најмалку 3 месеци. Менструалниот циклус е контролиран од хипоталамусот и хипофизата – структури
Прочитај повеќе

Категории: Менструација, Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

СОВЕТИ И ТРИКОВИ ЗА ТОА КАКО ДА ГИ НАПРАВИМЕ РАЗНОВИДНИ РАБОТИТЕ ВО СПАЛНАТА СОБА

Без оглед колку сте зафатени со работа и други одговорности, на повеќето луѓе им е потребен секс, интимност и близина во текот на целиот живот. Сексот не е само за задоволство, туку има и реални здравствени придобивки. Зголеменото либидо може да придонесе за подобар сексуален живот, помалку стрес и да го зголеми чувството на интимност помеѓу вас и партнерот. Без разлика дали сакате да го направите поразновиден вашиот сексуален живот или едноставно да се обидете да станете малку попалави воопшто, нашите врвни совети ќе ви помогнат да го подобрите вашето либидо, па дури може да помогнат во подобрување на вашата
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Се обидувам да забременам, Секс и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

10 НЕСТАНДАРДНИ И ОПАСНИ СРЕДСТВА ЗА КОНТРАЦЕПЦИЈА КОИ НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА УПОТРЕБУВАТЕ

Можеби е тешко да поверувате но иако ни се чини дека нашите баби и прабаби изгледа постојано раѓале деца, идејата за средства за контрацепција е практично стара колку и светот. Средствата за контрацепција не беа дефинитивно само во форма на некое пакување со апчиња што сега ни се познати. Тогаш постоеле некои необични, а понекогаш и чудни начини за употреба на средства за контрацепција, а некои продолжуваат да се користат и денес. Ве предупредуваме – НИКОГАШ не ги пробајте! Обидете се да не бидете шокирани кога ќе погледнеме некои од овие „таканаречени“ средства за контрацепција 1. ЛИМОН Да, го прочитавте
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам, Секс, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

5 СЕКС ПОЗИЦИИ ЗА КОИ НЕ СТЕ СОМНЕВАЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАТ

Без разлика дали вашиот живот во спалната соба оди добро или лошо, на сите им треба малку инспирација понекогаш кога станува збор за секс позициите. Ако вие или вашиот партнер сте малку скептични во врска со вашиот сексуален живот, тоа би можело да има огромно влијание врз вашата врска. Ако од време на време додадете малку разновидност, и двајцата постојано ќе бидете ангажирани и ќе уживате во вашиот сексуален живот. Меѓутоа, ако сте малку загрижени на почетокот – ова е разбирливо, некои сексуални позиции може на почетокот да изгледаат малку страшни или дури и невозможни – сè уште не треба
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Се обидувам да забременам, Секс и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.