Бебиња

ТОП 8 НАЧИНИ ЗА СТИМУЛИРАЊЕ НА ПЛОДНОСТА НА ПРИРОДЕН НАЧИН

feature-img

Забременувањето е нешто што многумина од нас го сметаат здраво за готово. Само што имаме секс и забременуваме, нели? Но, за многу жени, дури и најмалите здравствени проблеми можат да го оштетат вашиот репродуктивен систем и да влијаат на вашите шанси за забременување.
Дали знаевте дека над 15% од паровите се борат со проблеми со плодноста? Постојат најразлични генетски фактори и фактори поврзани со околината, кои влијаат на плодноста, како што се нездравата диета, пушењето и стресот и можат да влијаат на репродуктивниот систем и кај мажите и кај жените.
И покрај многуте можности и достигнувања на медицината, сè повеќе жени бараат природни средства за да ја стимулираат плодноста на природен начин наместо ризични процедури и лекови, што може да биде и премногу скапо.
Ако се обидувате да забремените и сакате да пробате некои помалку инвазивни опции, разгледајте го нашиот прекрасен водич за тоа како природно да ја стимулира плодноста.

ОДРЖУВАЊЕ НА ЗДРАВА ТЕЖИНА

Maintain a Healthy Weight

Прекумерната тежина или недоволната тежина може да влијае на вашите шанси за зачнување. Тоа е нешто што треба да го земете предвид при стимулирање на плодноста на природен начин.
Вишокот на телесни маснотии водат до прекумерна продукција на одредени хормони кои ја нарушуваат овулацијата. Тоа исто така, може да значи дека вашиот циклус не е сосема редовен и ги намалува вашите шанси за забременување.
Слично на тоа, премалку телесни маснотии може да го намали производството на хормоните потребни за овулацијата секој месец. Овој пад на хормоните, исто така, може да предизвика проблеми за време на бременоста, ако успешно зачнете.
Не сте сигурни дали имате здрава тежина? Обидете се да го пресметате вашиот БМИ (индекс на телесна маса) користејќи ја оваа формула: БМИ = кг/м2. Здрав БМИ е помеѓу 18,5 и 25. БМИ над 30 обично се смета за мала веројатност за зачнување.

ВАШАТА ДИЕТА

Обидете се да го погледнете телото на жената како машина за правење бебиња! Како и секоја машина, треба редовно да се подмачкува и сервисира. Треба да ја храните со здрава храна, да одржувате здрава тежина и да внимавате на какви било здравствени проблеми што може да ги имате.
Добро негуваниот организам ја стимулира плодноста на природен начин. Обидете се да јадете храна која е богата со антиоксиданси, како што се фолна киселина и цинк, кои ја подобруваат плодноста како кај жените така и кај мажите со уништување на слободните радикали и други токсини. Слободните радикали ги напаѓаат јајце клетката и сперматозоидите, што ги намалува вашите шанси за забременување.
Храната богата со антиоксиданси вклучува јатки, овошје, зеленчук и зрна, овие храни обезбедуваат големи количини на витамин С и Е, фолна киселина, бета-каротин и лутеин. Друг фактор што влијае на антиоксидансите е недостатокот на овие хранливи материи кои го продолжуваат менструалниот циклус, водат до пократка овулација во месецот и поголем ризик од предвремен спонтан абортус.
Побарајте од вашиот матичен лекар да ви препише додаток на исхрана со секојдневни витамини, ако мислите дека имате недостаток на хранливи материи.

ПУШЕЊЕ

Чадот од цигари содржи различни штетни хемикалии кои можат да влијаат на сите делови на вашето тело, вклучително и на репродуктивниот систем. Овие токсини можат да го оштетат и јајце клетката и сперматозоидите, па дури и да влијаат на здравјето на вашето бебе. Во пракса, лекарите препорачуваат откажување од пушењето месеци пред да се обидете да забременете.
При пушачите неплодноста се среќава почесто како кај мажите, така и кај жените. Исто така, кај жените кои пушат е поголема веројатноста да имаат менопауза порано (пред 45-годишна возраст).
Кај пасивните пушачи исто така може да има оштетувања од пушење, а периодот на зачнување може да биде подолг од оној кај жените кои не се изложени на чад од цигари.
Ако вие или вашиот партнер се обидувате да се откажете од цигарите, прашајте го вашиот матичен лекар за совет за тоа како да се справите со оваа штетна навика.

РАЗМИСЛИТЕ ПРЕД ДА ПИЕТЕ

И покрај тоа што сè уште не сте бремени, избегнувањето на алкохол може да биде нешто на што треба да внимавате, бидејќи пиењето може да има негативен ефект врз плодноста.
Студиите покажуваат дека пиењето на 8 пијалаци неделно го продолжува периодот на зачнување. Ова помага да се стимулира плодноста на природен начин. Друга студија откри поврзаност помеѓу внесувањето на алкохол и многу студии за неплодност.
Злоупотребата на алкохол за време на бременоста е строго забранета. Тоа ја зголемува веројатноста од негативни последици врз развојот на вашето бебе, за неговиот раст менталниот развој и однесување. За жал, повредите се долготрајни и може да влијаат на вашето дете до крајот на неговиот живот.

ПРАВЕТЕ СЕКС ПРЕД ОВУЛАЦИЈА

Овулацијата е поврзана со ослободување на јајце клетката, по што таа се движи надолу по јајцеводите, каде се оплодува од страна на сперматозоидот. Ако тоа не се случи, започнува менструалниот циклус.
Ако се обидувате да забремените, забележете дека сперматозоидот може да остане жив во човечкото тело до пет дена, но јајце клетките остануваат само помеѓу 12 и 24 часа по одделувањето.
Ви препорачуваме да имате секс секој втор ден, почнувајќи од 10-тиот ден по завршувањето на менструалниот циклус. Ова ги намалува вашите шанси да го пропуштите вашиот момент на оплодување, особено ако времетраењето на вашиот циклус варира од месец до месец.

НАПРАВЕТЕ СИ ТЕСТ

Get tested

Колку порано ќе дознаете, толку подобро. Раното откривање значи дека вашиот лекар ќе може да закаже пренатални прегледи во комбинација со соодветна диета и други здрави навики.
Препорачуваме да користите тест за бременост Surecheck со hCG (хуман хорионски гонадотропин хормон), кој генерално открива оплодување околу две недели по зачнувањето. Оваа технологија може да даде точни резултати од првиот задоцнет циклус.
За да бидете сигурни, направете го тестот наутро, бидејќи хормонот hCG обично е со повисоки вредности во првата урина наутро. Бидете сигурни да тестирате повторно за неколку дена за да ја отфрлите можноста за неправилен резултат.

ДОЗНАЈТЕ КОИ СЕ ВАШИТЕ ДЕНОВИ ЗА ОПЛОДУВАЊЕ

Без оглед колку време поминувате под чаршафите со вашиот партнер, ако ги пропуштите повеќето денови од месецот на оплодување, тогаш ќе имате проблеми со забременување! Важно е да имате секс кога вашата јајце клетка е подготвена.
Ако не сте сигурни за периодот на вашата овулација, многу лекари препорачуваат да користите тестови за овулација. Со нив ќе разберете кога ќе се ослободи вашата јајце клетка, за да си направите план.
Постојат и други методи за пресметување на датумот на вашата овулација. Дијаграмот на базалната температура на телото (БТТ), следење на датумите на циклусот и дури и специјално дизајнирани мобилни апликации, сите тие се корисни и сигурни методи.
Совет од Surecheck: Ви препорачуваме да ја преземете апликацијата Календар на Surecheck за лесно следење на вашиот месечен циклус.

СМИРЕНО!

Денес, во динамичниот и брз свет во кој живееме, стресот е скоро неизбежен, а тоа влијае особено штетно на шансите на жената да забремени.
Како што се зголемуваат нивоата на вашиот стрес, хормоните во вашето тело ги достигнуваат своите највисоки нивоа, а шансите за забременување се намалуваат. Според студиите, вознемиреноста и депресијата засегнуваат до 30% од жените кои имаат проблеми со плодноста.
Ако сте загрижени дека нема да забремените, запомнете дека жената под стрес не обезбедува поволно опкружување за бебе. Обидете се да ја намалите вознемиреноста и да уживате во процесот на создавање на бебе со вашиот партнер. Ви препорачуваме да разговарате со вашиот партнер за други работи, а не за вашите грижи и проблеми, или да побарате групи за поддршка и консултанти.
Се сомневате дека можеби сте бремени? Направете си тест за бременост уште денес и уверете се со Surecheck.

Share