Archives for Менструација

Дали КОВИД-19 влијае на вашиот менструален циклус?

Не можеме да го пропуштиме огромното влијание на пандемијата КОВИД-19 врз човештвото. КОВИД-19 инфекцијата обично е поврзана со респираторни симптоми, како што се кашлица, треска или отежнато дишење. Како и да е, тоа исто така може да влијае на другите системи на нашето тело, како што се дигестивниот, нервниот или кардиоваскуларниот систем. Се поголеми докази сугерираат дека инфекцијата со КОВИД-19 може да влијае и на вашиот менструален циклус. Зборувајќи генерално, ова може да биде предизвикано од самиот вирус или од стресот што го предизвикува на телото. Да не ги заборавиме и потребните прилагодувања на животниот стил, што исто така може
Прочитај повеќе

Категории: Менструација и Не сум бремена.
Translation Priorities: Optional.

10 факти кои не ги знаевте во врска со вашиот циклус

Менструацијата е многу повеќе од крварење и грчеви! Ако сакате да дознаете повеќе за вашето тело и овој посебен месечен процес, останете овде и ќе ви покажеме неколку интересни факти за периодот, циклусот за кои веројатно никогаш порано не сте чуле. 1) тоа не е само крв Спротивно на популарното верување, вашиот циклус не се состои само од крварење! Тоа е всушност комбинација на крв, слуз и ткива од вашата матка. Дами! 2) менструалниот циклус и вашиот природен мирис Многумина велат дека промените во природниот мирис за време на овулацијата и менструацијата датираат од праисториското време, каде што мажите повеќе
Прочитај повеќе

Категории: Менструација и Не сум бремена.
Translation Priorities: Optional.

Причини за недостаток на менструалниот циклус – втор дел

Во претходната статија разговаравме за некои од главните причини за недостаток на менструација – стрес, интензивна физичка активност, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе. Во оваа статија ќе споменеме и други, не помалку важни причини за недостаток на менструалниот циклус. Што претставува аменореја? Аменореја е отсуство на менструален циклус. Таа може да биде примарна и секундарна. Примарна аменореја е отсуството на прв менструален циклус кај девојчиња под 16 години. Секундарна аменореја е кога има последователно отсуство на менструален циклус за период од најмалку 3 месеци. Менструалниот циклус е контролиран од хипоталамусот и хипофизата – структури
Прочитај повеќе

Категории: Менструација, Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

ПРИЧИНИ ЗА ПРОПУШТАЊЕ НА МЕНСТРУАЛНИОТ ЦИКЛУС … ОСВЕН БРЕМЕНОСТ

Пропуштените или доцните циклуси можат да имаат многу други причини освен бременоста. Ако сте сигурни дека не сте бремени, но сте загрижени за вашиот одложен циклус, тогаш ние сме тука да ви помогнеме. Разговараме за главните причини зошто е можно да го пропуштите вашиот циклус. СТРЕС! Стресот влијае на вашето тело на многу начини, вклучително и менување на вашиот менструален циклус. Всушност, системот за реакција на стрес на вашето тело е вкоренет во истиот дел од мозокот што ги контролира репродуктивните хормони. Стресот потоа може да предизвика овулацијата и периодично да го одложи или целосно да го прескокне циклусот. Управувањето
Прочитај повеќе

Категории: Безбеден секс и СПБ, Бремена сум, КАТЕГОРИИ, Менструација, Не сум бремена, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

ПЛУСОВИ И МИНУСИ НА НАЈПОПУЛАРНИТЕ МЕНСТРУАЛНИ ПРОИЗВОДИ

Кога станува збор за менструални производи, не постои стандардно решение. Она што е соодветно за една жена можеби не е соодветно за друга. Ова е затоа што сите имаме различни должини на циклусот, изобилство на крвавење, вагинални состојби и различни нивоа на чувство за удобност. Затоа е важно да дознаеме за различните методи на грижа за нашиот циклус. Погледнете го нашиот список со плусови и минуси на најпопуларните менструални производи. ТАМПОНИ Денес, тампоните се едни од најпопуларните менструални производи и со добра причина. Овие мали парчиња памук ни тераат да се чувствуваме удобно и да бидеме активни без да се
Прочитај повеќе

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Менструација, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.