Бебиња

ВЕЖБИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ

Вообичаени симптоми на бременост вклучуваат отечени глуждови, несоница, надуеност на стомакот, па дури и запек. Се прашувате како да ја ублажите болката за време на овој процес на промена во Вашиот живот? Вашиот одговор е физичките вежби! Без разлика дали редовно одите во теретана или водите заседнат начин на живот, малку вежбање може да помогне! Физичките вежби можат да го подобрат Вашето расположение и да ги ублажат симптомите на замор, запек, гадење. Тие дури можат да ви помогнат да закрепнете брзо по породувањето.
Пред да заминете во теретана, прочитајте ги упатствата за физички вежби за време на бременоста.

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА СЕ ПРАВАТ ФИЗИЧКИ ВЕЖБИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ?

Вежбањето за време на бременоста е дефинитивно безбедно и често се препорачува. Ова е особено важно за жени кои редовно биле физички активни пред да забременат.
Повеќето медицински специјалисти препорачуваат физички активните луѓе да останат активни, под услов да се чувствуваат удобно и да немаат други болести што ги тераат да бидат повнимателни. Ризиците од активност со умерен интензитет за време на бременост се многу мали. Тие исто така не го зголемуваат ризикот бебето да се роди со мала тежина, предвремено раѓање или рано губење на бременоста. Ако не сте биле активни пред да забремените, можете да започнете со некои умерено тешки вежби. Не заборавајте за Вашите граници и не се преоптоварувајте.
Вежбите не мора да бидат тешки за да бидат корисни. Не заборавајте дека сега не е време да правите вежби за слабеење. Вашата цел е да бидете здрави – Вие и Вашето бебе.
Секогаш е добра идеја да побарате медицинска помош ако не сте сигурни за нешто за време на Вашата бременост. Пред да започнете нешто што бара повеќе напор, особено нови физички вежби треба да добиете „дозвола“ од Вашиот лекар.
Дали знаете дека: Според некои испитувања, физичката активност може да го намали ризикот кај жената од компликации како што се прееклампсија и гестациски дијабетес.

КОРИСТ ОД ФИЗИЧКИТЕ ВЕЖБИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ?

Exercise during pregnancy

Обидете се повеќе денови да вежбате најмалку 30 минути. Ако ова е тешко за вас, направете колку што можете! Важното во овој случај е да одржувате активен начин на живот и Вашата крв да се движи. Вежбањето исто така може да ви помогне да се чувствувате поздрави со стимулирање на Вашите енергетски нивоа. Исто така, може да ви помогне и за чувството на контрол во овој период на промени. Вашето тело минува низ нови промени, така што малку дополнителна енергија и контрола се добредојдени.

Совет од Surecheck: Започнете со правење план за Вашите денови и распоред на физички вежби за оваа недела.
Физичките вежби можат да помогнат во олеснување на физичкиот стрес како што се болки во грбот и неправилно држење на телото со зајакнување и тонизирање на мускулите на грбот, колковите и бутовите.

Бидејќи Вашето тело се подготвува за породување и се подложува на хормонални промени, зглобовите полека почнуваат да се релаксираат. Редовните физички вежби може да спречи да не се истрошат со активирање на течноста за подмачкување.. Оваа физичка активност може дури и да ја намали појавата на запек за време на бременоста поради движење во Вашиот гастроинтестинален тракт.

Редовното физичко вежбање исто така му помага на Вашето расположение со стимулирање на производството на ендорфини. Мошне вообичаено е жените да се чувствуваат стресирани за време на бременоста заради многуте промени што се случуваат, како физички така и психички. Одржувањето на активен начин на живот навистина може да ги намали овие проблеми со ослободување на „хормоните на среќата“.
Добриот режим на тренинг исто така го подготвува Вашето тело за породување. Силните мускули и здравото срце навистина можат да ви помогнат при породувањето. Покрај тоа, со контролирање на Вашето дишење, можете да си помогнете да се справите со болката за време на породувањето и да станете поотпорни на болка.
Друга придобивка од режимот на тренинг за време на бременоста е тоа што тој ви помага да го обновите Вашето тело побрзо како што било пред бременоста! Ова е затоа што ќе накачите помала тежина од жените кои не вежбаат за време на бременоста. Физичката активност исто така може да придонесе за развој на подобра мускулна меморија и создавање на здрави навики кои можете да ги продолжите по породувањето. Сега, сепак, не очекувајте да изгубите тежина. Вашата цел треба да биде да го одржите Вашето тело во форма и да се одржувате себеси и Вашето бебе здрави.

НАЈДОБРИТЕ ФИЗИЧКИ ВЕЖБИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ

Режимот на тренинг за време на бременост треба да ги зајакне и обнови Вашите мускули. Секогаш започнувајте со загревање 5 минути и истегнување (стречинг) 5 минути. Обидете се да вклучите најмалку 15 минути кардио тренинг, проследено со 5 до 10 минути побавни аеробни вежби. И не заборавајте секогаш да завршувате со истегнување!
Најдобрите вежби вклучуваат танцување, пливање, воден аеробик, јога, пилатес и одење пешки. Пливањето ја развива Вашата способност да останете на површината на водата, што ја релаксира тензијата во Вашето тело. За добар режим на тренинг, обидете се со комбинација на вежби за кардио, вежби за сила и флексибилност.
Ако немате пристап до базен за пливање, тогаш започнете со пешачење. Ако пешачењето како физичка вежба е нешто ново за вас, започнете со умерено брз чекор најмалку 3 дена во неделата. Потоа забрзајте ги чекорите и додајте уште неколку минути секој пат. Ако сте тренирале трчање пред да забремените, можете да продолжите со трчање за време на бременоста. Сепак, веројатно ќе треба да го забавите темпото во споредба со вообичаениот тренинг.
На крај, никогаш не заборавајте да го слушате Вашето тело. Нивото на Вашата енергија може да варира во текот на секој изминат ден, а како што расте Вашето бебе, ограничувањата и можностите на Вашето тело исто така ќе се променат. Ако Вашето тело има потреба да го забавите темпото, послушајте го!

Share