Безбеден секс и СПБ

5 СЕКС ПОЗИЦИИ ЗА КОИ НЕ СТЕ СОМНЕВАЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАТ

Amazing Sex Positions

Без разлика дали вашиот живот во спалната соба оди добро или лошо, на сите им треба малку инспирација понекогаш кога станува збор за секс позициите. Ако вие или вашиот партнер сте малку скептични во врска со вашиот сексуален живот, тоа би можело да има огромно влијание врз вашата врска. Ако од време на време додадете малку разновидност, и двајцата постојано ќе бидете ангажирани и ќе уживате во вашиот сексуален живот.
Меѓутоа, ако сте малку загрижени на почетокот – ова е разбирливо, некои сексуални позиции може на почетокот да изгледаат малку страшни или дури и невозможни – сè уште не треба да се стресирате! Може да изгледаат малку чудни, но навистина можат да бидат големо задоволство ако им се препуштите.
Проверете ги нашите врвни совети како да го разнообразите вашиот сексуален живот со овие популарни и добро познати сексуални позиции.
* ЗАБЕЛЕШКА: повеќето од овие позиции вклучуваат врски помеѓу маж и жена, но некои од нив може да се применат и за партнери од ист пол.*

ОБРАТНА КАУБОЈСКА ПОЗИЦИЈА

Cowgirl sex position

Што е тоа?

Нека вашиот партнер легне на грб додека го јавате одгоре со лицето свртено на страна (и двајцата треба да гледате во една насока едноставно со заземање на поинаква позиција).

Зошто е супер:

Ако барате максимална пенетрација, тогаш дефинитивно треба да се обидете да ја вклучите оваа секс позиција во вашиот репертоар.
Оваа позиција е одлична затоа што имате контрола идобивате подлабока пенетрација без оглед на големината. Оваа позиција исто така ви помага подобро да ја пронајдете вашата Г-точка, а аголната позиција исто така создава подобра вагинална чувствителност.
Нешто повеќе, вие и вашиот партнер сте слободни да се оддадете на нежно галење. Истегнете раце надолу и доирајте ги тестисите на вашиот партнер за време на актот или се исправете, така што вашиот партнер да може да ве прегрне и да го масира вашиот клиторис.

СОВЕТ 1: Ако ја практикувате оваа позиција за прв пат, користете повеќе лубрикант. Ако користите кондоми, тогаш користете лубрикант базиран на вода, бидејќи маслото може да го оштети латексот.

СОВЕТ 2: Доколку не се чувствувате стабилни, обидете се да се наведнете напред и да се фатите со колковите или глуждовите.

СОВЕТ 3: Направете го тоа повозбудливо со користење на „туаркинг движења.Штом се чувствувате стабилно, потпрете се напред и започнете да се лулате напред и назад, кревајќи го задникот нагоре и надолу, користејчи „туаркинг движења Ова ви овозможува да одржите целосна контрола и несомнено ќе му овозможите на вашиот партнер убав поглед и прекрасни емоции.

КУЧЕШКА СЕКС ПОЗИЦИЈА

Doggy style position

Што е тоа?

Стара, но добра! Оваа позиција зборува сама за себе – партнерот примач (вие) застанувате на раце и нозе (како куче?). Ова е задна пенетрација каде вашите лица се свртени во ист правец.

Зошто е супер:

Оваа позиција е одлична и за ддвата „влеза“ за пенетрација. При вагиналниот секс во кучешки стил, задната пенетрација е подлабока, со што се стимулира Г-точката. Но, задоволството не застанува тука, оваа позиција е исто така супер заради длабоката пенетрација при аналниот секс, што ги зголемува вашите шанси за анален оргазам – и за двајцата!

TIP 1: Обрнете внимание на аголот на пенетрација. Започнете со свиткување на грбот како да се движите, за да ја направите јога позицијата „мачка и крава“. Ова ќе го подобри аголот на пенетрација, што му овозможува на вашиот партнер подобро да ја достигне вашата Г-точка – исто така ќе ви овозможи одличен поглед, што е главен возбудувачки фактор!

TIP 2: Препуштете се на нежно галење. Ако ви се допаѓа да ви ги допираат градите, фатете ги рацете на вашиот партнер и поставете ги на вашето тело. Или дозволете му на вашиот партнер да се истегне и го масира вашиот клиторис.

TIP 3: Фатете се за потпората! Приближете се повеќе со користење на крпа или лента и завиткајте ја околу себе, така што вашиот грб да остане подигнат за време на пенетрацијата. Ова исто така може да помогне во ублажување на напнатоста во долниот дел од телото (особено на колената).

ПРОМЕНЕТА КУЧЕШКА СЕКС ПОЗИЦИЈА

Alternative sex positions

Што е тоа?

Како кучешката – само со подлабока пенетрација. Како што сугерира името, оваа поза е кучешки стил, но малку поинтимна! Можете да започнете како при кучешката позиција и полека да се спуштате врз партнерот прво на лакти ило потоа да легнете, при што вашите тела се залепени..

Зошто е супер:

Бидејќи оваа позиција во принцип е кучешка – ги има истите придобивки како длабока пенетрација и масажа на Г-точката, па затоа ако сте пробале кучешка позиција порано, ќе ви се допадне.
Уште повеќе, ова е совршената позиција ако сте малку мрзливи или сакате да бидете потчинети дозволете му на вашиот партнер да ја заврши целата работа додека вие лежите и уживате.
Оваа поза исто така е супер и за тоа што е како интимна така и еротска – што повеќе би сакале?

СОВЕТ 1: Подобрете ја оваа ползиција со додавање перница. Ставете една или две перници под вашата карлица, така што таа да се движи нагоре. Ова му овозможува на вашиот партнер полесно да стигне до вашата Г-точка.

СОВЕТ 2: Користете го просторот околу вас за да се почувствувате поудобно. Ова може да се направи со истегнување на рацете напред или потпирајќи се на лактите. Ова помага за отворање на вагиналниот или аналниот канал, така што вашиот партнер да пенетрира подлабоко и без пречки.

НОЖИЦА

Easy sex positions

Што е тоа?

Легнете на грб а вашиот партнер да клекне пред вас, седнат на една од вашите испружени нозе. Потоа знека ја подигне вашата друга нога во воздухот, така што ќе ја постави на неговите гради или неговото рамо. Позицијата на вашите нозе треба да личи на ножици, со поширок отвор за пенетрација. Може да се движите додека не го пронајдете вистинскиот агол што ви одговара најдобро.

Зошто е супер:

Ножиците се класична позиција на Кама Сутра и се добар преод кон мисионерската позиција. Вашиот партнер лесно може да навлезе длабоко, што дава можност за подлабоки туркања, што е одлично за страсниот секс!
Ако се обидувате да забремените, оваа позиција е задолжителна бидејќи дозволува пенисот да навлезе подлабоко, што ги зголемува вашите шанси за зачнување. Исто така, им овозможува на сперматозоидите полесно да се движат и да навлезат подлабоко низ вагиналниот канал.

СОВЕТ 1: Доколку ја практикувате оваа позиција, обидете седа го гледате вашиот партнер во очи за повеќе страст.

СОВЕТ 2: Што поназад си ги ставите нозете, толку подлабока е пенетрацијата- сега е моментот да покажете колку сте флексибилна!

СОВЕТ 3: Уште една позиција на телото што има корист малку од подигнување на карлицата. Ставете перница под вашиот задник за да го достигнете овој совршен агол на Г-точката.

КУЧЕТО СО ТРИ НОЗЕ

Standing sex positions

Што е тоа?

Исправете се и свртете се со лице еден кон друг, нека вашиот партнер да ви ја подигне едната нога нагоре. Потоа доаѓа задоволството, вашиот партнер може да навлезе во вас додека вие стоите на една нога.

Зошто е супер:

Знаеме дека звучи малку комплицирано, но е многу полесно отколку што мислите! За да бидете постабилни, потпирајте се на вашиот партнер со тоа што ќе го фатите за рамо. Или потпрете се на ѕидот ако сте загрижени да не паднете.
Аголот формиран од вашата крената нога, исто така, ќе му овозможи на вашиот партнер посилно да навлезе, давајќи поголемо задоволство на двајцата. Со стискање на вашето колено и затегнување на вагината, ќе го почувствувате вашиот партнер поцврст во вас. Ова, заедно со малото лулање од движењето на вашата нога ви овозможува да ги контролирате брзината и ритамот.

СОВЕТ 1: За посилно допирање, свиткајте го малку вашето испружено колено, за да може да се потпрете во него со поголема сила. Ова го масира одлично вашиот клиторис, што ги зголемува вашите шанси да постигнете оргазам.

Дами, запомнете!

Само затоа што позицијата на почетокот изгледа малку чудно, не значи дека не може да биде забавна – всушност, понекогаш тоа е возбудливиот дел! Не плашете се да пробате нешто ново. Ако не успее, можете да го промените на свој начин и да ја направите ваша позиција. Сето тоа се сведува на откривање на она што ќе ве натера да се забавувате и заедно да уживате во вашите сексуални искуства! Обидете се со една од овие позиции со вашиот партнер уште денес – нема да зажалите!

Share