Këshilla dhe sugjerime

GJETJA E ORGAZMES SE HARRUAR NGA FEMRA

feature-img

Ne të gjithë e dimë se orgazma femërore ekziston, por “O” nuk gjendet aq lehtë sa do të mendohej. Një studim nga Harvard tregoi se vetëm një në katër gra përjetojnë orgazma gjatë seksit. Zonja, është koha të mos shqetësoheni për atë që ai pëlqen dhe të filloni të kuptoni se çfarë ju pëlqen! Nëse doni të dini se ku mund të kërkoni orgazmën tuaj të rradhës, këtu janë disa këshilla dhe truke për disa kulme qe ju bejne te mbyllni syte, shtrengoni gishtërinjtë, është koha që ju të mësoni gjithçka për kënaqësinë femërore, është po aq e rëndësishme sa kënaqësia e tij (nëse jo më shumë ).

ÇFARE ESHTE  ORGAZMA?

Orgazma është një ndjenjë e kënaqësisë ekstreme. Kur të keni një – do ta dini! Zemra juaj rreh më shpejt, frymëmarrja juaj ndryshon dhe ju përjetoni një çlirim intensivisht të këndshëm të tensionit seksual dhe endorfinës.

SI TE KENI ME SHUME ORGAZMA

 

Ju mund të mos jeni të vetëdijshëm, por ekziston një pabarazi në orgazma! Krahasuar me burrat, gratë kanë shumë më pak të ngjarë të përjetojnë orgazma. Burrat raportojnë orgazma në afërsisht 95% të takimeve seksuale, por për gratë, shifrat variojnë nga vetëm 25 në 50 përqind. Në mënyrë tronditëse, 1 në 10 gra nuk kanë pasur kurrë orgazëm.

Kjo sepse në kundërshtim me besimin popullor, depërtimi vaginal nuk është thjesht i barabartë me orgazmat. Gratë duhet të stimulohen dhe eksitohen siç duhet për të arritur kulmin. Ka pika kënaqësie të fshehura në të gjithë trupat tanë, dhe ato nuk janë të vendosura  brenda nesh.

 

ZONAT EROGJENE PER TE NDIHMUAR ORGAZMEN

 

Zonat erogjene janë më shumë sesa pikat e dukshme të kënaqësisë, ato janë të vendosura në të gjithë trupin tuaj, nga koka te këmbët. Sipas Monica nga Friends, ka shtatë zona erogjene të femrave, por ka disa që ajo harroi! Këtu janë 16 për të filluar, provoni t’u jepni atyre pak dashuri për të gjetur të preferuarat tuaja.

Klitoris

Klitoris është një syth i vogël kënaqësie që përmban mbi 8000 mbaresa nervore. Është një nga pikat më të ndjeshme, kështu që filloni ngadalë dhe butë dhe gradualisht rritni ritmin, presionin dhe shpejtësinë tuaj. Eksperimentoni me teknika të ndryshme dhe gjeni disa të preferuara.

Pika G

Pika më e famshme e pakapshme është në të vërtetë e lehtë për tu arritur! Është me madhësi arre dhe rreth 4-5 cm e thellë, kërkon një gisht të lakuar ose vibrator të kënduar lart drejt kërthizës. Provoni ta ledhatoni atë me një lëvizje “eja këtu”, mos u shqetëso se do ta dish kur ta gjesh!

Pika-A

E vendosur përgjatë murit të përparmë të vaginës, zakonisht 3-5 cm më thellë se pika G, kështu që mund të keni nevojë për ndihmën e një vibruesi ose partneri për ta arritur atë. Fokusoni presionin në murin e përparmë, ndërsa rrëshqitni brenda dhe jashtë dhe do të zgjoheni në kohë.

Zona pubike

Trekëndëshi pikërisht mbi klitorin, i njohur gjithashtu si mons pubis. Është e rëndësishme sepse është e mbushur me mbaresa nervore. Masazhimi i tij dhe ushtrimi i presionit mund të rrisin shumë eksitimin dhe kënaqësinë tuaj.

Qafa e mitrës

Ju duhet të eksitoheni plotësisht për të shijuar stimulimin e qafës së mitrës, kështu që paraloja është thelbësore. Çdo depërtues i thellë si në doggy style do ta bëjë atë. Kur të gjeni thellësinë dhe lëvizjen që ndihen mirë, vazhdoni.

Thithkat

Stimulimi i gjinjve tuaj çon të njëjtat qendra kënaqësie në trurin tuaj sikurse pjeset tuaja femerore, kështu që mos i neglizhoni thithkat! Filloni butë, provoni të përdorni pendët dhe akullin, përfshini partnerin tuaj me buzët dhe gjuhën – eksperimentoni dhe eksploroni, gjithçka shkon varet nga ju.

Krahu i brendshëm dhe sqetullat

Guduliseni? Ato janë nervat tuaja që lajmërojnë vetveten. E vetmja gjë që duhet është një prekje e lehtë, për ta kthyer gudulisjen në dicka interesante. Eksperimentoni me majat e gishtave dhe pendë.

Kërthizë dhe bark të poshtëm

Të qenit saktësisht në majë të pikës G e bën këtë zonë veçanërisht eksituese. Eksperimentoni me përkëdhelje, duke përdorur pupla ose akull dhe duke ushtruar presion gjatë depërtimit. Bëni partnerin tuaj të ngacmimet me gjuhën e tyre.

Qafa

Ky është një vend veçanërisht sensual. Njerëzit zakonisht i kushtojnë një vëmendje të mirë para dhe anëve të qafës, por shumë do ta harrojnë pjesën e pasme! Për të përfituar plotësisht nga kjo zonë erogjene, tërhiqni flokët lart dhe kërkoni partnerin tuaj të puthë gjatë gjithë vijës tuaj të flokëve. Nëse e shijoni pak më sensual, provoni të eksperimentoni duke perdorur buzët, dhëmbët ose thonjtë e duarve. Provoni gjithashtu kube akulli dhe pupla nëse jeni duke kërkuar për një stimulim tantrik.

Majat e gishtave dhe pëllëmbët

Majat e gishtave janë pjesa e trupit që është më e ndjeshme ndaj prekjes, dhe pëllëmbët nuk janë shumë mbrapa! Kur duart tuaja janë të ndërlidhura me partnerët tuaj, provoni të gudulisni pëllëmbët e njëri-tjetrit me gishtat tregues ose provoni një thithje të lehtë.

Skalp

Mbushur me kaq shumë mbaresa nervore, prekja më e vogël mund të dërgojë ndjesi shpimi gjilpërash në shpinë. Provoni t’i drejtoni thonjtë lehtë mbi lëkurën e kokës, duke i kushtuar vëmendje të veçantë hapësirës prapa veshëve dhe mbi qafë. Përforcojeni kënaqësinë me tërheqjen ose kapjen e flokëve  butë.

Gojë & Buzë

Puthja është një formë arti intim dhe nuk duhet anashkaluar! Provoni të ledhatoni  me majë të gishtërinjve ose  me ndonjë thithje të butë.

Ndërsa për të gjitha zonat erogjene, gjithçka varet nga preferencat tuaja, kështu që kaloni në eksperimente dhe gjeni zonat që shkaktojnë rënkimet tuaja.

 

PERMIRESIMI I MASTURBIMIT PER TE ARRITUR ORGAZMEN

 

Para se t’i tregoni dikujt atë që ju pëlqen, duhet ta zbuloni vetë dhe nuk ka vend më të mirë për të filluar se sa masturbimi. Së pari, provoni të eksploroni trupin tuaj, të stimuloni zona të ndryshme erogjene dhe të gjeni pikat e nxehta të preferuara.

Pasi të dini se ku dëshironi të prekeni, zbuloni se si dëshironi të prekeni. Provoni teknika të ndryshme, eksperimentoni me vibrator dhe më e rëndësishmja:

Nëse nuk jeni të kënaqur duke shijuar ndonjë dashuri për veten tuaj, do të jeni të tensionuar kur bëhet fjalë për të bërë dashuri. Seksi i mirë fillon duke u eksituar, jo i shqetësuar dhe i mërzitur.

 

LLOJET E ORGAZMAVE

 

Ekzistojnë shumë lloje të orgazmave femërore: orgazma vagjinale, orgazma klitorale, orgazma në pikën G, orgazma qafës së mitrës, orgazma anale, orgazma të përziera dhe orgazma të shumëfishta.

Orgazmat vaginale shpesh gabohen si mënyra më e thjeshtë për të arritur një kulm, por në fakt është më e vështira. Nëse doni ta arrini atë, provoni të stimuloni zona të tjera erogjene dhe të provoni disa kënde të ndryshme dhe pozicionet e seksit . Orgazmat klitorale, të pikës G, qafës së mitrës dhe anusit janë më të lehtat për tu tërhequr, sepse klitorisi, pika G, qafa e mitrës dhe anusi janë tipikisht zonat më të ndjeshme erogjene.

Nëse doni të arrini atje shpejt dhe të tërbuar, atëherë provoni orgazmën e përzier, e cila kombinon zona të ndryshme erogjene për t’ju dhënë një O të madh që do t’ju bëjë të dridheni.

Të kesh orgazma të shumta nuk është mit! Ndryshe nga burrat, gratë nuk përjetojnë një periudhë qetesie pas kulmit, prandaj mos u mjaftoni vetëm me një, kur mund të keni dy! Ju kurrë nuk mund të keni shumë orgazma.

 

PSE KANE RENDESI ORGAZMAT & KËNAQËSIA FEMËRORE

 

Dhurata më e mirë që mund t’i bëni vetes është orgazma! Përfitimet e seksit të mirë dhe pikat kulmore janë të pafundme, por ja një listë që shpjegon pse orgazmat janë kaq të rëndësishme.

Orgazmat çlirojnë endorfinë që lehtëson stresin dhe ngre humorin tuaj.

Nëse keni pagjumësi, një orgazem mund të çlirojë energji të ndrydhur dhe t’ju ndihmojë të flini.

Orgazmat mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve menstruale.

Është një stërvitje që përmirëson shëndetin e zemrës dhe forcon durimin.

Orgazmat ju shtrëngojnë kofshët e brendshme, forcën thelbësore, dyshemenë e legenit dhe shumë më tepër.

Përjetimi i një orgazme të vërtetë e rrit epshin tuaj, kështu që nëse doni të shijoni seks, bëni një orgazëm.

Mënyra më e shpejtë për të arritur një jetë seksuale më të shëndetshme, më të këndshme është përmes praktikimit të dashurisë për veten (zbulimi i vetes përmes masturbimit) dhe kalimi i shumë orgazmave! Ju mund të keni sa më shumë që dëshironi – prandaj bëjini vetes disa TLC!

 

KESHILLA TANTRIKE & SI TE ARRINI ORGAZMEN E RRADHES

 

Seksi i mirë fillon me paralojen fantastike, nëse nuk eksitoheni siç duhet, seksi mund të jetë i dhimbshëm. Eksperimentoni me disa trike dhe fetish, provoni pak lojë me role, provoni pozicione të ndryshme seksuale dhe më e rëndësishmja shijoni atë!

Nëse nuk jeni në disponimin ose mendësinë e duhur, atëherë nuk do të arrini asnjë lloj kulmi, prandaj krijoni një listë dëgjimi, ndizni disa qirinj dhe eksitohuni. Jini rehat me veten dhe partnerin tuaj, jini të hapur dhe të sinqertë me komunikimin dhe jini të ashpër dhe të patrembur kur i tregoni se çfarë dëshironi, sepse sinqerisht, ai ndoshta ka nevojë për ndihmën tuaj.

Nëse dëshironi të mësoni më shumë mënyra për të rritur epshin tuaj dhe për t’ju sjellë humor, klikoni këtu .

Share