Posts by Alexa

Проблеми со забременување: видови истражувања

Многу парови во денешно време имаат потешкотии во обидот да добијат бебе. Кога при редовни обиди за зачнување во рок од 1 година кај жени под 35 години и во рок од 6 месеци кај жени над 35 години, нема никаков резултат, се препорачува парот да се консултира со специјалист. Неплодноста не е проблем само за жените. Причините треба да се бараат кај двајцата партнери. Важи правилото 30/30/30 – кај 30% проблемот е кај жените, кај 30% кај мажите и кај 30% кај двајцата партнери. 10% од паровите остануваат со нејасна неплодност. Во оваа статија ќе разговараме за основните истражувања
Read More

Категории: Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

Овулација – сè што треба да знаете

Овулацијата е една од најважните фази од менструалниот циклус. Прочитајте го овој блог за дополнителни информации околу тоа што е овулацијата и што се случува со вашето тело кога овулирате. Што е овулација? Покрај крвавењето, менструалниот циклус кај жените се состои од три фази- фаза на формирање на фоликула, овулацијата и лутеална фаза. Овулацијата е ослободување на зрела јајце-клетка, од еден од јајниците. По ослободувањето, специјалните структури на фалопиевите туби, наречени фимбрии, ја пренесуваат јајце-клетката кон матката. Кога се јавува овулација и колку трае таа? Овулацијата обично се јавува во средина од менструалниот циклус. На пример, ако менструалниот циклус трае
Read More

Категории: КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Се обидувам да забременам и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

Зошто не можам да забременам? Причини за стерилитет

Многу парови во денешно време имаат потешкотии во обид да имаат бебе. Ова може да се должи на неплодност, загуби на фетусот или неуспешни обиди со помош на ин витро. Во оваа статија ќе разговараме за главните причини за појава на неплодност. Што претставува стерилитетот? Според Светската здравствена организација, кај еден пар се претпоставува дека станува збор за неплодност кога бременоста не се постигнува со редовни обиди за зачнување во рок од 1 година, кај жени под 35 години и во рок од 6 месеци, кај жени над 35 години. Во таквите случаи се препорачува парот да се консултира со
Read More

Категории: КАТЕГОРИИ.
Translation Priorities: Optional.

Причини за недостаток на менструалниот циклус – втор дел

Во претходната статија разговаравме за некои од главните причини за недостаток на менструација – стрес, интензивна физичка активност, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе. Во оваа статија ќе споменеме и други, не помалку важни причини за недостаток на менструалниот циклус. Што претставува аменореја? Аменореја е отсуство на менструален циклус. Таа може да биде примарна и секундарна. Примарна аменореја е отсуството на прв менструален циклус кај девојчиња под 16 години. Секундарна аменореја е кога има последователно отсуство на менструален циклус за период од најмалку 3 месеци. Менструалниот циклус е контролиран од хипоталамусот и хипофизата – структури
Read More

Категории: Менструација, Не сум бремена и Се обидувам да забременам.
Translation Priorities: Optional.

Хороскопските знаци и сексот

Велат, дека за моменталната или потенцијалната идна врска постојат многу работи коишто може да ги научите од астрологијата. Хороскопските знаци служат како водич за голем број хипотетички прашања што веројатно си ги поставувате: од тоа колку сте компатибилни и како да се справите со вашиот партнер во кавга, до она што може да очекувате во кревет, за време на сексуален однос. Како што секој од дванаесетте хороскопски знаци има специфичен сет од карактеристики, така секој од нив има и посебни преференции во однос на полот и предиграта. Независно од тоа дали верувате во астрологија или сте скептични во врска со
Read More

Категории: КАТЕГОРИИ, Секс, ТЕМИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional.

ТОП 5 ФАНТАЗИИ ЗА ОДИГРАНИ УЛОГИ

Сексот е деликатен, а да се биде посекси е уште поделикатно. Од друга страна пак, врската може да ја чувствувате како да трчате маратон, а бидејќи ќе се соочите со тоа – ќе ве истошти! Анксиозноста, стресот и сите тие чувства може да доведат до лош секс или недоволно секс, оставајќи ја вашата врска да тргне низбрдо. Затоа, доколку барате начини како да го зачините вашиот сексуален живот, играта на улоги е одговорот за повторно поврзување со вашиот партнер! Играта на улоги е секси, заводлива и разиграна – кога сте уапсени во реалниот живот може да предизвика посттрауматско нарушување, но
Read More

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Секс и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.

10 СОВЕТИ ЗА ВАГИНАЛНА ХИГИЕНА КОИШТО СИТЕ ЖЕНИ ТРЕБА ДА ГИ СЛЕДАТ

Сексуалната хигиена не е важна само за да остане свеж мирисот, туку и за зачувување на вашиот репродуктивен систем, како и здравјето на унитарниот тракт! Вашата вагина е многу чувствителна област и било какво нарушување на pH рамнотежата може да предизвика вагинални инфекции и други здравствени проблеми. Продолжете да читате за некои основни практики за сексуална хигиена што секоја жена, без оглед на возраста, треба да ги следи! 1) Избегнувајте сапун Да, правилно прочитавте. Повеќето комерцијални миризливи сапуни се груби во однос на вашите дамски делови. Овие сапуни често содржат штетни хемикалии како што се глицерол, парфеми и антисептици и
Read More

Категории: Идеи и совети и Не сум бремена.
Translation Priorities: Optional.

СОВЕТИ И ТРИКОВИ ЗА ТОА КАКО ДА ГИ НАПРАВИМЕ РАЗНОВИДНИ РАБОТИТЕ ВО СПАЛНАТА СОБА

Без оглед колку сте зафатени со работа и други одговорности, на повеќето луѓе им е потребен секс, интимност и близина во текот на целиот живот. Сексот не е само за задоволство, туку има и реални здравствени придобивки. Зголеменото либидо може да придонесе за подобар сексуален живот, помалку стрес и да го зголеми чувството на интимност помеѓу вас и партнерот. Без разлика дали сакате да го направите поразновиден вашиот сексуален живот или едноставно да се обидете да станете малку попалави воопшто, нашите врвни совети ќе ви помогнат да го подобрите вашето либидо, па дури може да помогнат во подобрување на вашата
Read More

Категории: Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, Се обидувам да забременам, Секс и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional.