КАТЕГОРИИ

5 совети за подобрување на сексуалната самодоверба

feature-img

Довербата во кревет е еден од клучните фактори за да се забавуваме, што значи дека на сите им е потребна.Со оваа статија ќе се обидеме да ги подигнеме, подобриме или барем да ги поставиме темелите на вашата сексуална самодоверба.

Каков е нашиот сексуален став?

Одење во кревет со личност, без разлика дали за прв пат или со долгорочен партнер, имаме одредени идеи и очекувања за тоа што и како ќе се случи. Сите овие ментални мисли и планови формираат став кој понекогаш е негативен поради недостаток на самодоверба. Факт е дека не можеме да кликнуваме со прстите и магично да ги елиминираме сите фактори што не тераат да се сомневаме во себе, но можеме да испробаме неколку трикови за да се чувствуваме подобро во нашата кожа.

  1. Одвојте повеќе време за себе

Никој не ве познава подобро од вас, па затоа е добра идеја да го анализирате вашето тело без помош. Фокусирајте се на оние области за кои сметате дека се привлечни и секси и пронајдете начин како да ги истакнете во секојдневниот живот. На овој начин ќе бидете сигурни дека имате неколку „јаки страни“ кои ќе придонесат за вашата самодоверба во креветот. Кога мажот има идеја што му се допаѓа, дури и ако нема сексуално искуство, тоа остава впечаток кај партнерот. Не плашете се да го запознаете вашето тело, преку мастурбација или едноставно набудување, бидејќи на тој начин ќе разберете како реагирате на стимули и каде се концентрирани вашите точки на возбуда.

  1. Флертувајте повеќе

Здравиот флерт не е само начин за привлекување внимание, туку е и добар метод за подигнување на сексуалната и социјалната самодоверба. Флертувајќи со некого, вие повеќе или помалку излегувате од вашата удобна зона и несвесно ја подобрувате вашата комуникација и однесување. Следниот пат кога ќе ви се допадне некој, не плашете се да преземете иницијатива. Сфатете го флертувањето како нешто што го правите за себе, а не како нешто што нужно мора да доведе до сексуално продолжение. Речиси е загарантирано дека со фокусирање на работите што ви се допаѓаат кај личноста, тој ќе го стори истото со вас. Ова ви дава поинаква перспектива, преку која можете да ги пронајдете сопствените квалитети на кои претходно не сте обрнувале внимание. Не чувствувајте се непријатно ако станете предмет на необврзувачки флерт, бидејќи ова може да ви помогне да го направите првиот чекор следниот пат.

  1. Соблечи се

Нема совршени тела. И вие и вашиот партнер ќе забележите дека имате стомак. Разликата е во тоа што не треба да ти е гајле. Идејата е дека колку повеќе обрнувате внимание на овие делови од вашето тело, толку повеќе занемарувате се друго што се случува. За да може сексот да биде што е можно позадоволителен, треба да се концентрирате еден на друг, а тоа не може да се случи ако постојано размислувате за „мааните“ на вашето тело. Мој совет е да се соблекувате почесто за време на сексот и предиграта. Има нешто многу секси и интимно во самиот допир на две голи тела. Дали некогаш сте посакале да спиете со некого, но не сакате да го видите без облека? Следниот пат кога ќе почувствувате несигурност во врска со вашето тело, поставете си го ова прашање. Возбудувањето се заснова на сите сетила, не исклучувајќи ги очите.

  1. Зборувајте за секс

Иако светот станува се помалку конзервативен, зборувањето за секс е сеуште табу за некои луѓе. И кога не зборуваме за нешто, се зголемува шансата да се чувствуваме непријатно во врска со тоа. Споделувањето сексуални искуства помеѓу партнерите и пријателите е добар начин за зајакнување на сексуалната самодоверба. Дури и смешни и незгодни приказни можат да ви покажат дека сексот не е секогаш совршено искуство. Многу мажи имале моментален проблем со ерекција или ејакулација. Од друга страна, многу жени доживеале недоволна хидратација, болка или непријатност за време на сексуалниот однос. Важно е да комуницирате во овие моменти. Сите се уморни, вознемирени, имаат намалено либидо, итн. Ако проблемот е во вас и го сфаќате, споделете го со партнерот за да не го бара во себе. Грижете се за сексуалната самодоверба на другите, бидејќи тоа ќе влијае на вашата.

  1. Не споредувајте се со никого

Сите ние имаме свој сексуален идентитет. За жал, понекогаш социјалните медиуми и порно индустријата создаваат погрешни стандарди за естетика и она што се „бара“ од нас во кревет. Ова може негативно да влијае на нашата сексуална самодоверба и да не натера нужно да пробаме работи во кои не се чувствуваме најпријатно. Иако нема ништо лошо во експериментирањето, тоа не треба да биде на сметка на сопственото задоволство. Добро е да го пронајдете вашето индивидуално темпо за време на сексот, што е оптимално за вас и вашиот партнер. Многу е поважно да се вклопуваме едни со други отколку секој да се обидува да демонстрира нешто ново и различно секој пат. Накратко, ве советувам да анализирате помалку и да дејствувате посмело. Основите на сексот се нагони и страст, а не прекумерно планирање. Важно е да го направите тоа со доверба и доза на одговорност. Како што вели поговорката, бидете секси без комплекси!

Share