Идеи и совети

10 СОВЕТИ ЗА ВАГИНАЛНА ХИГИЕНА КОИШТО СИТЕ ЖЕНИ ТРЕБА ДА ГИ СЛЕДАТ

Навики за хигиена на вагината

Сексуалната хигиена не е важна само за да остане свеж мирисот, туку и за зачувување на вашиот репродуктивен систем, како и здравјето на унитарниот тракт! Вашата вагина е многу чувствителна област и било какво нарушување на pH рамнотежата може да предизвика вагинални инфекции и други здравствени проблеми.

Продолжете да читате за некои основни практики за сексуална хигиена што секоја жена, без оглед на возраста, треба да ги следи!

1) Избегнувајте сапун

Хигиена

Да, правилно прочитавте. Повеќето комерцијални миризливи сапуни се груби во однос на вашите дамски делови. Овие сапуни често содржат штетни хемикалии како што се глицерол, парфеми и антисептици и можат да влијаат на здравиот баланс на бактериите во вагината. Покрај тоа, драстичната промена на рамнотежата на pH може да предизвика иритација и да доведе до раст на нездрави бактерии.

Наместо тоа, користете специјално формулиран женски хигиенски гел, миење без сапун или барем млака вода и проверете дали темелно ја чистите областа околу вагината.

2) Бришете на вистинскиот начин

’Е помисливте дека е доволно едноставно, нели? Сепак, многу жени не се бришат правилно по користењето на бања, што подоцна може да предизвика сериозни инфекции. Точен начин за чистење на вагината е од напред назад (вагина до анус) – не обратно! Бришењето одназад напред носи штетни бактерии од анусот до вагината и предизвикува контаминација на фецесот.

3) Мокрете пред и после сексуалниот однос

Избегнувајте инфекција на уринарниот тракт

Бидејќи пенетративниот сексуален однос воведува бактерии во внатрешноста на вашето тело, тоа ги зголемува шансите за развој на инфекции. Дури и ако вашиот партнер носи кондом, честичките од кондомот сè уште можат да предизвикаат иритација.

Друг лесен совет за одржување на добра хигиена на вагината е да мочате! Уринирањето пред и по сексот спречува таложење на бактерии предизвикани од сексуален однос. Кога мочате, вашиот проток на урина веднаш ги чисти и исфрла бактериите што можат да влезат во уретрата и да предизвикаат инфекции како УТИ (инфекции на уринарниот тракт). Всушност, мочањето пред секс може дури и да придонесе кон подобра стимулација затоа што го декомпресира мочниот меур за удобност.

4) РЕДОВНА ПРОМЕНА НА ПЕРИОДИЧНИТЕ ПРОИЗВОДИ

Периодични производи и Вагинална хигиенаКористењето на нечисти санитарни производи и нивно редовно не менување може да доведе до габични инфекции, инфекции на репродуктивниот тракт, уринарни инфекции, осип на кожата, лош мирис и дури да ве направат ранливи на неплодност.

Важно е да се менуваат тампоните, влошките и другите производи од периодот на секои 4-6 часа (максимум 8 часа – но ние би рекле дека тоа е истуркано). Без оглед колку е лесен вашиот проток, секогаш е побезбедно да направите брзо чистење и менување на производите од менструацијата и тоа по неколку часа употреба.

На крај, влошките со мирис се всушност контрапродуктивни – затоа избегнувајте ги! Кога вашата крв се меша со хемиски парфеми во производи за период, тоа всушност може да предизвика непријатен мирис наместо да го маскира мирисот.

5) ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГО ТУШОТ

Вагината е всушност орган за самочистење и користењето непотребни производи за чистење како што се туш може да биде контрапродуктивно. Тушевите содржат одредени хемикалии кои можат да влијаат на вашата вагинална pH вредност.

Дополнително, нема никакви научни докази дека и онака, туширањето ве штити од СПИ и други вагинални инфекции.

6) ПРАКТИКУВАЈТЕ БЕЗБЕДЕН СЕКС

КондомиКога имате незаштитен секс, ризикувате да развиете СПИ како хламидија, гонореја, херпес, брадавици, сифилис, ХИВ и многу други. Користење на заштита како кондоми, женски (внатрешни) кондоми и други методи на заштита се едноставен и ефикасен начин за спречување на СПИ, вагинални инфекции и несакана бременост.

Но, пред да користите кондом, проверете дали не сте алергични на материјалот од кондомот и СЕКОГАШ проверете го датумот на употреба.

7) ИЗБЕГНУВАЈТЕ ТЕСНА ГАРДЕРОБА И ДОЛНА ОБЛЕКА

Tight clothes encourage infectionsТесната гардероба и долна облека направени од синтетички ткаенини предизвикуваат потење поради намалена циркулација на воздухот. Дополнително, прекумерното потење и насобирање на влага може да доведат до раст на бактерии и инфекции од квасни габи. Избегнувајте предолго носење тесни панталони и влажни костими за капење. Најмогу се препорачува да носите долна облека од ткаенина низ која воздухот струи, како што е памук.

Исто така, се препорачува да ја смените облеката за вежбање или која било друга облека што ќе се испоти.

8) ОДРЖУВАЈТЕ ГИ ВАШИТЕ ГАЌИ СУВИ

Underwear in Vaginal HygieneДоколку не ја избришете вагината по користењето на тоалетот, вашите гаќи може да се навлажнат, што не само што предизвикува лош мирис, туку и ги претвора во место за размножување на бактериите. Затоа, секогаш треба да бидете сигурни дека сте ја избришале областа со тоалетна хартија или мека крпа, така што вашата долна облека останува чиста и сува.

9) НЕ ИГНОРИРАЈТЕ ГИ ЗНАЦИТЕ НА ИНФЕКЦИИ

Знаци или симптоми на инфекција

Ако забележите било какви знаци или симптоми на инфекција, без разлика дали станува збор за лош мирис, прекумерно испуштање обезцветен исцедок, чешање или други знаци, веднаш контактирајте со лекар. Игнорирањето на инфекцијата може да доведе до сериозни состојби – затоа важно е веднаш да ја лекувате. Покрај тоа, симптомите како чешање и болка се чести индикации за други сериозни основни здравствени состојби.

10) НЕ ЛЕКУВАЈТЕ СЕ САМИ

Знаеме дека е непријатно да се зборува со општ лекар или гинеколог, особено кога станува збор за мирис на вагината, сувост, чешање, инфекции и слично. . . но тоа е вистинската работа што треба да се направи. Можеби мислите дека имате инфекција од квасни габи и ја третирате како таква, но може да биде нешто сосема друго и неисправниот третман може всушност само да ја влоши ситуацијата. Најдоброто нешто што треба да направите е да соберете храброст и да разговарате со лекарот за тоа. Овие состојби се доста чести и нема од што да се срамиме.

Секоја жена треба да ги следи овие основни женски хигиенски правила за здрава вагина. Помогнете им на вашите сестри, мајки, пријателки и ќерки да ги споделат овие информации – некому може да заштедите многу агонија! Всушност, следењето на овие совети уште од пубертетот може да направи огромна разлика во целокупното здравје и здравјето на жената.

Share