Бебиња

10 изненадувачки факти за бременоста

feature-img

Да се ​​биде бремена е едно од најуниверзалните искуства во светот, но сепак има толку многу работи кои што луѓето не ги знаат во врска со тоа! Подолу наведовме 10 интересни факти за кои можеби никогаш не сте чуле.

1) Матката расте … многу!

Пред бременоста, матката е со големина на круша и тежи околу 60 грама. Но, до третото тромесечје, може да порасне до големина на лубеница и тежина над 900 грама! Генерално, се зголемува 500 пати повеќе од нејзината нормална големина. Но, не грижете се, по раѓањето матката се враќа во првобитната големина.

2) најмногу бебиња родени одеднаш

Тоа и се случи на Надја Сулеман од САД. Бебињата на Сулеман беа зачнати преку ин витро оплодување и беа родени 9 недели пред терминот. Но се на се, Сулеман роди шест момчиња и две девојчиња!

3) вашето чувство за мирис се менува

Често, за време на 1-то тромесечје од бременоста, вашето чувство за мирис може да се зголеми! Иако не е медицински докажано, многумина веруваат дека ова е еволутивна карактеристика што им помогнала на бремените жени да избегнуваат расипана храна.

4) најкратката бременост трае 21 недела и 4 дена!

Иако е опасно предвремено новороденче, момчето преживеа и не разви сериозни проблеми поради раното раѓање.

5) НА Бремената жена може да И ПОТЕЌЕ МЛЕКО веднаш штом го слушне плачот на бебето

Да, тоа е вистина! Всушност, тоа е причината зошто многу мајки кои работат, ги снимаат гласовите на нивното гладно бебе и тоа им помогна подобро да се одпумпаат млеко во канцеларија.

6) Имате 20% можност да зачнете после 30тата

Ова значи дека на секои 100 плодни 30-годишни жени кои се обидуваат да забременат во 1 циклус, 20 ќе бидат успешни, а другите 80 ќе треба да се обидат повторно. Додека достигнете 40 години, овие шанси се намалуваат на 5%.

Меѓутоа, ако се обидувате да забремените по 30тата, не се откажувајте се. Постојат многу различни диети, промени во животниот стил, лекови, како и процедури за ИВФ кои можат да ви помогнат. Зборувајте со вашиот лекар за да дознаете повеќе.

7) киселините може да значат дека вашето бебе ќе има повеќе коса

Можеби сте го слушнале тоа во една приказна за стари жени, и има одредена вистина! Зголемените нивоа на естроген и прогестерон можат да го стимулираат растот на косата, но исто така можат да го релаксираат хранопроводот, предизвикувајќи металоиди.

8) бремените жени треба да избегнуваат суши

Суровата риба понекогаш содржи паразити и бактерии кои потенцијално можат да бидат нездрави за вашето бебе. Сепак, јадењето суши во умерени количини, не може да предизвика штета. Но, доколку не сте сигурни, секогаш разговарајте со вашиот лекар и осознајте повеќе за здравата храна во текот на бременоста за вас и вашето бебе.

9) искуството на 9 од 10 бремени жени покажува промена во тенот на кожата

За време на бременоста, може да почувствувате потемнување на кожата како на пример на бемките или пегите. Сето ова се должи на хормоналните промени.

10) вашиот партнер може да искуси симтоми на бременост

Тоа се нарекува синдром на кувада, или симпатична бременост. Многу партнери на бремени жени пријавиле слични симптоми, вклучувајќи гадење, ждригавица, болки во стомакот, болки во грбот, вознемиреност и депресија. Сепак, многумина велат дека ова е чисто психолошко, затоа се потребни повеќе медицински истражувања за ова.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за вашето тело и бременост, прочитајте ги и нашите други блогови!

Share