Идеи и совети

Пронаоѓањето на заборавениот женски оргазам

Finding The Forgotten Female Orgasm

Сите знаеме дека женскиот оргазам постои, но Големото О не се наоѓа толку лесно како што би помислил некој. Студија на Харвард покажа дека само една од четири жени доживуваат оргазми за време на сексот. Значи дами, време е да престанете да се грижите што тоа нему му се допаѓа и да започнете да сфаќате што вие сакате! Ако сакате да знаете каде да го побарате вашиот следен оргазам, еве неколку совети и трикови за некои вртења на очите, виткање прсти, време е да научите сè за женското задоволство, исто толку  важно како и неговото задоволство (ако не и повеќе).

што е оргазмот?

Оргазмот е чувство на исклучително задоволство. Кога би го имале – ќе го знаете тоа! Вашето срце чука побрзо, дишењето се менува и доживувате интензивно пријатно ослободување на сексуална напнатост и ендорфин.

Како да се има повеќе оргазми

Можеби не сте свесни, но постои нееднаквост во оргазмите! Во споредба со мажите, жените имаат многу помала веројатност да доживеат оргазам. Мажите доживуваат оргазми во приближно 95% од сексуалните средби, но кај жените, бројките се движат од само 25 до 50 проценти. Шокантно, 1 од 10 жени никогаш не доживеале оргазам.

Ова е затоа што спротивно на популарното верување, пенетрацијата на вагината не е еднакво на оргазам. Жените треба правилно да се стимулираат и возбудат како би достигнае кулминација. Постојат точки на задоволство скриени по целото тело и не се сите поставени уредно во нас.

Ерогените зони ви помагаат за оргазам

Ерогените зони се повеќе од очигледните точки на задоволство, тие се наоѓаат низ целото тело, од глава до пети. Според Моника од Пријатели, постојат седум женски ерогени зони, но има и неколку кои таа ги заборавила! Еве 16 за да започнете, обидете се да им дадете љубов и да ги најдете вашите фаворити.

Clitoris

Клиторисот е мала пупка за задоволство што содржи над 8000 нервни завршетоци. Тоа е едно од најчувствителните точки, затоа започнете полека и нежно и постепено зголемувајте го темпото, притисокот и брзината. Експериментирајте со различни техники и пронајдете неколку омилени.

G-Точка

До најпознатото недостижно место всушност лесно се доаѓа! Има големина како на орев и е длабоко околу 4-5 сантиметри, бара закривен прст или вибратор под агол нагоре кон папокот. Обидете се да го погалите со движење „дојди овде“, не грижете се ќе знаете кога ќе го најдете!

A-Точка

Сместено по должината на предниот вагинален ѕид, обично 3-5 см подлабоко од точката Г, па можеби ќе ви треба помош од вибратор или партнер за да го достигнете. Фокусирајте го притисокот на предниот ѕид, додека лизгате навнатре и надвор, и за кратко време ќе се возбудите.

Pubic Mound

Триаголната испакнатина веднаш над клиторисот, позната уште како монс пубис. Важна е затоа што е исполнета со нервни завршетоци. Ако ја масирате и притиснете, во голема мера може да ја зголемат вашата возбуда и задоволство.

Cervix

Потребно е да бидете целосно возбудени за да уживате во стимулација на грлото на матката, затоа предиграта е клучна. Секој подлабок продор, како doggy позата, ќе го стори тоа. Кога ќе ја пронајдете длабочината и движењето и се чувствувате добро, продолжете понатаму.

Брадавици

Стимулирањето на градите ги осветлува истите центри за задоволство во вашиот мозок како и вашите интимни регии, затоа не ги занемарувајте брадавиците! Започнете нежно, обидете се со употреба на пердуви и мраз, вклучете го вашиот партнер со усните и јазикот – експериментирајте и истражете, сè зависи од вас.

Внатрешноста на раката и пазувите

Скокотливи? Тоа се вашите нерви кои самите се најавуваат. Потребно е само лесен допир, да се претвори скокотливото во занес. Експериментирајте со врвовите на прстите и пердуви.

Папок & Долен дел од стомакот

Да се ​​биде токму на врвот на Г-точката ја прави оваа област особено возбудлива. Експериментирајте со галење, користејќи пердуви или мраз и вршејќи притисок при пенетрација. Вклучете го вашиот партнер да ве следи при кружните движења и да ве задева со неговиот јазик.

Врат

Ова е особено чувствително место и тоа е општо познато. Луѓето обично посветуваат внимание на предниот и страничниот дел на вратот, но многумина заборават на задниот дел! За целосно искористување на оваа ерогена зона, повлечете ја косата нагоре и замолете го вашиот партнер да се бакнува по целата линија на косата. Ако уживате во тоа малку повеќе сензуално, обидете се да експериментирате со усни, заби или нокти. Пробајте и со коцки мраз или пердуви ако барате тантричко уживање.

Врвови од прсти и дланка

Врвовите на прстите се дел од телото што е најчувствителен на допир, а и дланките не заостануваат! Кога вашите раце се испреплетени со рацете на вашиот партнер, обидете се со показалецот да се скокоткате едни со други дланки или зачинете со лесно цицање.

Скалп

Исполнет со толку многу нервни завршетоци, па и најмал допир може да испрати трнење по ‘рбетот. Обидете се лесно да поминете со ноктите над скалпот, обрнувајќи посебно внимание на просторот зад ушите и над вратот. Засилете го задоволството со нежно влечење или грабање на косата.

Уста и усни

Бакнувањето е интимна уметничка форма и не треба да се занемарува! Обидете се да ја милувате контурата со врвовите на прстите или зачинете ја со нежно цицање или грицкање.

Што се однесува до сите ерогени зони, сè зависи од вашите желби, затоа обидете се да експериментирате и да ги пронајдете зоните што ги активираат вашите стенкања.

мастурбации за да го оптимизирате вашиот оргазам

Пред да кажете некому што ви се допаѓа, треба тоа сами да го откриете и нема подобро место за почеток од мастурбација. Прво расположете се и обидете се да го истражите вашето тело, стимулирајте различни ерогени зони и пронајдете ги омилените жаришта.

Еднаш кога ќе осознаете каде сакате да ве допираат, откријте како сакате да ве допираат. Пробајте различни техники, експериментирајте со вибратори и што е најважно, ЗАБАВУВАЈТЕ се!

Ако не ви е пријатно да уживате во некое ваше самозадоволување, ќе бидете напнати и кога станува збор за водење љубов. Добриот секс започнува со возбудување и едукација, а не со вознемиреност и нервоза.

видови на оргазми

Постојат повеќе видови женски оргазми: вагинални оргазми, клиторичен оргазам, оргазми во точката Г, оргазми на грлото на матката, анални оргазми, мешани оргазми и повеќекратни оргазми.

Вагиналните оргазми честопати погрешно се сметаат за наједноставен начин да се достигне кулминација, но тоа е всушност најтешкиот. Ако сакате да го достигнете тоа, обидете се да стимулирате други ерогени зони и да пробате некои различни агли и пози. Клиторисот, Г-точката, грлото на матката и аналниот оргазам се најлесни за предизвикување, бидејќи клиторисот, Г-точката, грлото на матката и анусот се обично најчувствителните ерогени зони.

Ако сакате да стигнете таму бргу и бесно, тогаш испробајте го мешаниот оргазам, кој комбинира различни ерогени зони, овозможувајќи ви го големото О од кое ќе ги виткате прстите на нозете.

Да се ​​доживее повеќекратен оргазми не е мит! За разлика од мажите, жените не доживуваат „огноотпорен“ период по кулминација, затоа не се задоволувајте само со еден, кога може да имате два! Никогаш не можете да имате доживеано премногу оргазми.

зошто се важни женскот оргазам и задоволство

Најдобриот подарок што можете да си го дадете себе си е оргазамот! Придобивките од добриот секс и одличните кулминации се бесконечни, но еве листа со појаснувања зошто оргазмите се толку важни.

  • Оргазмите ослободуваат ендорфин што го ослободува стресот и го подигнува вашето расположение.
  • Ако имате несоница, кулминацијата може да ја ослободи задржаната енергија и да ви помогне да заспиете.
  • Оргазмите можат да помогнат во олеснување и ублажувањето на грчевите во менструалниот циклус.
  • Тоа е тренинг којшто го подобрува здравјето на срцето и ја зајакнува издржливоста.
  • Оргазмите или „јадро-гасмите“ ги затегнуваат внатрешните бутови, карличното дно и друго.
  • Доживувањето вистински оргазам го зголемува вашето либидо, па доколку сакате да уживате во сексот, доживејте оргазам.

Најбрзиот начин да постигнете поздрав, попријатен сексуален живот е преку вежбање самозадоволство (откривање на себеси преку мастурбација) и доживување на многу оргазми! Може да имате колку што сакате – затоа дозволете си и почастете се со некој TLC!

ТАНТРИЧНИ СОВЕТИ И ТРИКОВИ ЗА ДА ГО ПРОНАЈДЕТЕ ВАШИОТ СЛЕДЕН ОРГАЗМ

Добриот секс започнува со фантастична предигра, бидејќи ако не сте соодветно возбудени, сексот може да биде болен. Експериментирајте со некои фантазии и фетиши, испробајте малку играње улоги, различни сексуални пози и што е најважно уживајте во тоа!

Ако не сте во добро расположение или начин на размислување, тогаш нема да достигнете никаква кулминација, затоа направете плејлиста, запалете свеќи и освежете се. Чувствувајте се удобно со себе и вашиот партнер, бидете отворени и искрени со комуникацијата и бидете жестоки и бестрашни кога ќе му кажете што сакате, бидејќи искрено, веројатно му е и потребна вашата помош.

Ако сакате да дознаете повеќе начини за зајакнување на либидото и да се расположите, кликнете овде.

Share