Безбеден секс и СПБ

ЗА И ПРОТИВ КОНДОМИ

Safe Sex

Кондомите се една од најчестите форми на контрацепција во светот. Но, иако тие имаат огромна корист, имаат и некои недостатоци.

Погледнете неколку добри и лошите страни на кондомите за да видите дали овој метод е соодветен за вас.

ЗА

Спречува бременост

Првата и најочигледна придобивка од кондомите е тоа што е многу ефикасно средство за спречување на бременоста. Ако се користат правилно, овие мали “гумички” се над 98% ефикасни.

Кондомите се ефтини и практични

Кондомите се продаваат скоро насекаде! Од аптеки до мензи, кондоми може да набавите насекаде. Не ви треба рецепт или лична карта за да ги купите, а тие се навистина насекаде достапни (понекогаш и бесплатни).

Кондомите се мал, дискретен и пренослив начин да се добие голема заштита од бременост и СПБ.

Кондомите се секси

Да, добро прочитавте – кондомите можат да бидат секси! Заштитата е важна, но исто така е и задоволството. За среќа, кондомите ги нудат и двете.

Овие “љубовни навлаки” доаѓаат во многу различни големини, стилови, текстури, па дури и вкусови за да го зголемат задоволството. Можете да ги користите за орален, анален и вагинален секс.

Дополнително, ставањето на кондом на партнерот исто така може да биде секси дел од предиграта, особено ако додадете некој лубрикант на база на вода. Кондомите дури можат да ја одложат ејакулацијата, па односот може да трае подолго.

Но, еден од најсексапилните делови на тоа е што нуди толкава заштита. Значи, можете да се фокусирате на задоволството и на вашиот партнер без да се грижите за бременост или СПБ. Безбеден секс е подобар секс затоа што го спречува стресот кој може да го убие расположението

Ефективни против СПБ

Дури и кога користите хормонална контрацепција, како комбинирана таблета, тоа не може да ве спречи да фатите сексуално преносливи болести или инфекции. Кондомите се еден од најефикасните начини за спречување на СПБ затоа што тоа е „метод на бариера“ што блокира мешавина на течности или влегување во телото, со што се избегнува развој на СПБ или бременост

ПРОТИВ

Алергии на латекс

Веројатно најголемата поплака за кондомите доаѓа од оние со алергии на латекс. Кондомите можат да предизвикаат алергии на латекс, кои можат да предизвикаат осип, печење, течење на носот и во потешки случаи, затегнување на дишните патишта и губење на крвниот притисок – што навистина може да го наруши расположението!

Сепак, постојат алтернативи на латекс, како полиуретан или кондоми од кожа од јагниња, но овие чинат малку повеќе.

Кондомите не се отпорни на непромисленост

Ниту еден познат метод на контрацепција не е 100% ефикасен – дури и некои форми на стерилизација. Со кондоми, сè уште постои ризик да добиете СПИ или да забремените.

Затоа многу здравствени работници препорачуваат да се користат кондоми и покрај хормонална контрацепција за да ги намалите шансите за развој на СПБ и зачнување. Ако не сте сигурни, посетете го вашиот локален лекар за да ја пронајдете најдобрата опција за вас.

Иако може да изгледа лесно, вистината е дека може да потрае некое време за да се навикнеме. Кондомите мора да се користат постојано и редовно.

Следете ги овие совети за безбедна и ефикасна употреба на кондом:

КОРИСНИ СОВЕТИ ЗА КОНДОМИТЕ

Да се ​​чува на ладно и суво место. Изложеноста на воздух, топлина и светлина ја зголемува можноста да се дупне кондом. Триењето и топлината може да предизвикаат распаѓање на кондомите и да станат помалку безбедни. Многу луѓе го чуваат во паричниците, задните џебови и преградите за нараквици, но ова може да ја намали ефикасноста како резултат на триење и изложеност на топлина.

Проверете го рокот на употреба. Да, кондомите имаат рок на траење. Пред да започнете со сексуалниот однос, секогаш проверувајте го рокот на употреба за да ја осигурате ефективноста.

Проверете дали има оштетувања. Проверете ја кршливоста, капки или дупки пред да го користите.

Користете само лубриканти на база на вода. Лубриканти базирани на масло може да го ослабнат кондомот од латекс и да предизвикаат негово пукање.

Никогаш не го користете повторно. Повторната употреба го зголемува ризикот од бременост и пренесување на СПИ.

Користете само по еден кондом. Иако изгледа како добра идеја, удвојувањето на кондомите ја намалува неговата ефикасност поради триењето. Користете само еден кондом истовремено.

Користете кондом за каква било сексуална активност. СПБ може да се појави преку вагинален, орален, анален, па дури и со контакт на гениталиите кожа на кожа.

Share