КАТЕГОРИИ

Заблескајте смело во темнината на интимноста

Светнете смело в тъмното на интимността

Веројатно сте слушнале прашања од вашите пољубопитни пријатели и девојки како „Колку често сте интимни? “, „Колку сте интимни?“ па дури и “Дали сте интимни за време на бременоста?” – што точно сте помислиле дека ве прашуваат? Подготвени сме да се обложиме – ќе одлучите дека ве прашуваат за секс.

 

А, всушност, интимноста НЕ значи секс. Воопшто не. Дури и само да погледнете во речникот, ќе откриете дека зборот „интимен“ таму е објаснет како „длабоко личен“, „приватен“ и конечно – како „љубовен“. Дури и „љубовен“ не го носи значењето на само „секс“. Сепак, широката употреба на „интимност“ во секојдневниот живот е во прилично тесна и нецелосна смисла.

 

Значи – ако интимноста не исклучува, но НЕ е еквивалентна на сексуална активност, што друго вклучува?

 

Во-менегледај.

Фраза која буквално би се протолкувала како Погледни во мене.

И ако барате повеќе значење – и како Дознај кој сум навистина.

 

Вашата суштина и суштината на вашиот партнер создава ДНК на интимност. Интимноста се случува кога другиот е на пат кон вас, кога вие сте во можност да му дадете водство. Кога ќе му/и дозволите да влезе во вашиот внатрешен свет, но ќе успеете да го запознаете и нивниот свет. Поврзувањето, споделувањето и враќањето на наклонетоста се вештините потребни за да се постигне целосна интимност.

 

Општо земено, постојат 4 типа на интимност:

 

  1. Емоционална интимност

 

Се живее преку отвореност во комуникацијата и споделување на емоции. Со прифаќање на партнерот онаков каков што е; со тоа што ќе го пуштите другиот во својот свет.

Зборовите кои се особено важни се „отвореност“ и „како што е“. Во емоционалната интимност, вообичаено е да напредувате со мали чекори, затоа не грижете се да одите со сопственото темпо. Разговорот за тоа како ви поминал денот во канцеларија е добар почеток ако сте некој на кој му е тешко да зборува за себе. Но, споделувањето на емоциите што сте ги доживеале кога се случило нешто непријатно на работа – ако сте игнорирани, навредувани, неценети – тоа е навлегување во длабоките води кои градат силна емоционална врска. А зборувањето за врската со партнерот и користењето фрази како „Mи недостигаш“, „Твоите зборови/дела ме повредија“, „Се чувствувам безбедно кога сум со тебе“ можаат да ја зајакнат и развијат вашата врска. Да си дозволите да покажете ранливост е важно за да постигнете емоционална интимност. Значи – верувајте му на срцето да ве води!

 

  1. Ментална интимност

 

Добар опис на овој вид на интимност е: флерт помеѓу главите на партнерите. Меѓутоа, додека човештвото не ја совлада телепатијата, умовите на партнерите можат да флертуваат само со разговор. Темите за дискусија се бесконечни: од филмови и книги кои ве поттикнале, низ политиката и општеството, до смислата на животот и човековото постоење. Разговарајте за сето тоа со вашиот партнер и ќе развиете и ментална интимност меѓу вас. Дискусијата за која било тема важна за (било кој од) двајцата е вечниот извор на овој тип на интимност.

 

  1. Духовна интимност

 

Овој тип на блискост и заемност може да го продлабочи вашиот однос со партнерот како ниеден друг вид на интимност. И неговиот опис, се разбира, во никој случај не е ограничен на практикување на заедничка религија. Духовноста вклучува светоглед, вредности, морал, етика, лични верувања. Оваа интимност се изразува во споделувањето на заедничките вредности и верувања. Но, се среќава и во заедничкото доживување драгоцени моменти, како што се добредојде на изгрејсонцето на плажа, доживување на радоста од раѓањето на нов ден или искачување на планински врв, уживање во погледот од врвот. Ова се духовни искуства чието споделување ве зближува длабоко и лично.

 

  1. Физичка интимност

Само затоа што е последен во описот на видовите интимност, не значи дека е неважен. Напротив! Уживањето во допирот, заедничкото задоволство, примањето и давањето галење, физичкото изразување на блискост со саканата личност, сексот – сето тоа се доста важни делови од воспоставувањето на интимна врска.

 

И да бидеме појасни – овие 4 типа на интимност не се категорично диференцирани. Па дури и понекогаш, за подобри искуства од еден тип, помага да се продлабочи и возврати во друг. Еве еден пример. Поисполнувачка физичка интимност може да се постигне преку разговори (ментална интимност). Дури и наједноставно – зборувањето за секс со партнерот (иако на некои не е така лесно на почетокот) има моќ подоцна да ги подгрее страстите меѓу вас. На крајот на краиштата, секој би сакал да знае што му угодува на партнерот, а особено оние поспецифични карактеристики кои се типични и соодветни за него. Па дури и едноставна фраза во вистинскиот момент како „Дали ти се допаѓа така?“ прави прекрасна работа. Вреди да го истражувате овој начин со вашиот партнер, бидејќи суштината на физичката интимност е да се опуштите и да се нурнете во неа без грижи.

 

Како бонус – добредојдени сте да ги проверите овие корисни трикови за поголема сексуална самодоверба.

 

Каков тип на интимност преовладува во вашата врска?

 

Се разбира, идеално е добро што сите 4 типа на интимност се разумно познати територии. Но, не брзајте да му дадете вредност на вашето партнерство водејќи се од таа изјава. Затоа што има и различни фази кои треба да ги поминете во врската. Можеби во овој момент сте во фаза кога повеќе ја доживувате блискоста еден со друг преку емоционално споделување или преку физичка интимност. Ако вие како партнери се движите заедно и со исто темпо, тогаш се е во ред. Бидејќи односите се развиваат и работите не се секогаш совршени како мало слатко меки пајче, ние ја имаме поддршката и од експертите. На пример, Ејми Колор – добро воспоставена терапевтка во оваа област – и ова е нејзиниот популарен говор во кој таа ги споделува своите искуства за проблемите со интимноста меѓу партнерите: https://www.youtube.com/watch?v=UkQ6FBltdYU

 

Колор открива мал трик кој не само што може да запали оган во врската, туку дури и да додаде малку бенгалски оган, па дури и огномет во нив.

 

Мм-хмм!

 

Според Ејми Колор, дури и едноставните и достапни гестови како тивко изговорено „Мм-хм!“, галење пред спиење или сервирање шолја топло чоколадо можат да помогнат во зајакнувањето на интимноста.

 

 “Добриот љубовник има способност да ги чита желбите на својот партнер. А добриот партнер знае како да го изрази своето задоволство! Интимноста е она што прави да се чувствувате разбрано и ви дава самодоверба да се изразите.”

 

Овој цитат на Колор  кажува повеќе за најважните работи на оваа тема. И звучи многу убедливо и разбирливо. Но, тоа не е толку лесно во пракса, нели? Затоа следните 3 речиси магични вежби можат лесно и пријатно да ја подобрат блискоста во вашата врска:

 

Гледање

 

Не е случајно што „очите се прозорец кон душата“ е толку вообичаена фраза. Седнете удобно еден наспроти друг и чисто и едноставно погледнете се во очи. Нема играње „престани да намигнуваш“ или „кој прв ќе се смее“. Само застанете и тивко гледајте се во очи неколку минути. И ќе ја доживеете необјаснивата емоција што ја предизвикува заедничкиот поглед.

Погледнете го  ова кратко видео: https://www.youtube.com/watch?v=OS0Tg0IjCp4

 

Тоа е од перформансот на Марина Абрамовиќ „Уметникот е присутен“ во Музејот за модерна уметност МоМа, Њујорк – тивко гледање во очите на другиот за кое според некои критичари е еден од најинтензивните емотивни моменти во современата уметност.

 

Гушкање

Прегратката е прекрасна работа. Звучи исто како гушкање, но не е. Гушкањето е понежно и поинтимно од прегратката, подолго и поприврзано. Гушкање, галење, галење! Не штедете ниту едно гушкање – тоа е бесплатно, и толку скапоцено. Одвојте доволно време за гушкање секој ден! Со и без повод. Наутро и навечер. Пред спиење, на будење. На троседот, за време на филмот, после филмот. Во или надвор, спонтано или планирано. Секогаш, каде и да e, кога и да ви се допадне. (Во ред, можеби додека возите не е сосема соодветно). Гушкајте се, чувствувајте се, навикнете се на блискоста, синхронизирајте и спојте го дишењето и пулсот. И не само што ќе се чувствувате прекрасно и пријатно, туку со текот на времето ќе забележите како се зголемила сексуалната интимност меѓу вас, како се засилила вашата емоционална приврзаност

 

Слушање

 

Како што би рекол еден познат фудбалер – „Активното слушање е исто што и слушањето, но активно“. Значи – слушајте, но активно. Не чекајте само вашиот ред да зборувате, туку слушајте. И обидете се да разберете, да го почувствувате вашиот партнер, не прекинувајте, освен во соодветни моменти, кога треба да поставите појаснувачки прашања. Не мора ни да се согласите. И доволно е да го разбереш другиот и неговото/нејзиното (макар и тотално различно од твоето) искуство на истата реалност. Вежбата може да биде малку полесна ако наведете одредено време за активно слушање. Партнерот може да ја избере темата или вие заедно да одлучите што е тоа. Слушајте внимателно. И само откако ќе истече времето – ако вашиот партнер експлицитно го побара тоа – можете да го дадете вашето мислење за темата. Не заборавајте да ги смените улогите потоа.

 

И сега што?

 

Вистинската интимност не е како пржени јајца. Тоа не може да се „зготви“ веднаш од зборот оди. Тоа не се постигнува со еден разговор, едно гушкање или една заедничка ноќ. Треба време. Вистинската интимност се гради со текот на времето, а важна е желбата и трудот да се запознае другиот, да се открие неговата суштина, да се споделат емоциите, да се допира телото, да се погледне во срцето. Тоа е процес и двонасочен процес.

 

Процес на меѓусебно поврзување, откривање, слушање. Дури и ако тоа ве прави ранливи и понекогаш носи чувства на слабост и несигурност – уживањето во интимност – емоционално, ментално, духовно, физичко – е посилно од се друго што му недостига.

 

И насмевка за крај: се сеќавате како Стинг се пофали пред некое време дека може да има секс 8 часа? Подоцна појасни дека тие 8 часа вклучувале убава вечера, добар филм и меѓусебна масажа. Веројатно, ако речеше дека може да биде интимен со сопругата 8 часа, ќе беше многу попрецизен и немаше да мора да го оправдува тоа подоцна, нели?

 

Прочитајте повеќе: 6 РАБОТИ ШТО СЕКСУАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ПРОПУШТИЛО ДА НÈ НАУЧИ

 

Share