Безбеден секс и СПБ

да ја изгубите невиноста и што може да очекувате

Virginity Blog

Да се ​​изгуби невиноста за момчињата е прилично едноставно, сè што тие треба да направат е да имаат определено цел. Но, за девојчињата, тоа е малку покомплицирано. Иако губењето на невиноста не треба да се сфаќа премногу лесно, тоа не е нешто за кое што треба да се срамите, тоа е нешто што треба да се слави!

Ако планирате да ја изгубите вашата невиност и не знаете што да очекувате, еве неколку совети и трикови што ќе ви помогнат.

што значи да ја изгубите  невиноста

Одење до крај е уникатно за секого. Додека секој има своја дефиниција за тоа што е невиност, нејзиното губење се постигнува првиот пат кога имате сексуален однос.

За жените, губењето на невиноста обично значи одземање на хименот од островот. Хименот е тенко, меснато ткиво кое што се наоѓа на отворот на вашата вагина. Кога одите до крај, хименот понекогаш се кине или растегнува, што може да предизвика одредена непријатност.

Ако вашиот химен се растегне за време на пенетрација, може да почувствувате малку крварење, но тоа е сосема нормално. Се разбира, ова нема да создаде големо крварење како би оставило неред на чаршафите.

какво е чувството кога ја губите невиноста

Некои луѓе имаат пријатни спомени од првиот пат кога „воделе љубов“, но повеќемината се засрамени, имаат незгодни, болни и непријатни сеќавања за губењето на невиноста (не грижете се, овие прават многу подобри приказни).

Да ја изгубите невиноста, најверојатно нема да биде совршено и безболно, како што би сакале вие ​​да верувате.

Вистината е дека тоа може да боли, и најверојатно ќе се чувствувате незгодно свиткувајќи се и прашувајќи дали тоа чувство ќе биде такво секогаш – но секогаш има светлост на крајот од тунелот, бидејќи со возраста и искуството сексот станува се подобар!

Повеќето момчиња во тинејџерските години немаат поим како да им угодат на девојките (некои мажи никогаш вистински и нема да научат), но некои од нив ќе одвојат време да разберат што да направат за да чувствувате поголемо задоволство наместо болка.

совети и трикови за губењето на невиноста

Кога ќе дојде времето, обидете се тоа да го сфатите како стекнување искуство, наместо како да изгубите или да дадете нешто.

Без разлика на тоа дали сте девица или не, уверете се дека вие и вашиот партнер сте подготвени и дека навистина сакате да имате сексуален однос. Не треба да брзате во тоа! Затоа, чувствувајте меѓусебна удобност и искуството ќе биде многу попријатно, а многу помалку незгодно.

Многу поверојатно е дека ќе почувствувате задоволство ако се чувствувате пријатно со вашето тело, вашиот партнер и искуството како целина. Не вршете премногу притисок во моментот, не постои совршен прв пат. Не плашете се да се смеете на грешките и забавувајте се.

Ако во било кој момент престанете да се забавувате или се премислите и одлучите дека всушност не сакате да имате сексуален однос, тогаш кажете го тоа. Не – значи НЕ, а вашиот партнер нема право да ве присилилува. Запомнете дека ова не се однесува само за вашиот прв пат, тоа е ваше право – СЕКОГАШ!

За да ја избегнете болка, уверете се дека сте доволно возбудени, колку е повлажно, толку подобро. Затоа, не прескокнувајте ја предиграта и не одете директно од бакнување до реализација на делото. Дајте му време на вашето тело да се подготви, тоа е битно за да се намали триењето кое што предизвикува непријатности.

Ако некоја поза во сексот ви предизвикува бол, пробајте друга! Најдобрите пози за секс при губењето на вашата невиност, се оние наједноставните како мисионерската.

Најдете безбедно и приватно место каде нема кој да ви влезе внатре – навистина не сакате браќата или сестрите, родителите или цимерите да ви наидат додека сте во „жешката игра“.

Сакате да доживеете оргазам? Не очекувајте дека вашиот партнер ќе ве однесе таму прв пат (или вториот!) За да го достигнете врвот – треба да го знаете сопственото тело, точно кога се чувствува добро, а кога не. Вашиот партнер нема да може да го чита вашиот ум, затоа дајте му малку насоки и научете го како и каде да ве допре.

како да останете чисти додека „правите прљави работи“

Сега кога размислувате да се судрите со првото искуство, уверете се дека тоа подрзабира дека треба да носите заштита, не само за да спречите несакана бременост, туку и за да спречите СПБ. Најдобар начин да го направите тоа е со употреба на кондом и контрацепција.

Ако мислите дека сте забремениле или сте пропуштиле менструација – користете доверлив тест за бременост како Surecheck, кој може да ја открие бременоста уште од првиот ден на пропуштената менструација.

За да дознаете повеќе за сексот, проверете го нашиот блог за 6 работи што сексот заборави да ве научи.

Share