КАТЕГОРИИ

Водич за емоционална интимност – што е; што не е и што треба да знаете

Ръководство за емоционална интимност - какво е, какво не е и какво трябва да знаете

Емоционалната интимност е лепилото што ја одржува врската кога ќе се отстранат розевите очила и тоа е најубавото нешто во заљубувањето. Целосно да се види друга личност и за возврат да се види таму горе како една од височините на човечкото искуство. Ништо не се споредува со оваа длабока исполнета врска.

 

Како ја дефинираме емоционалната интимност?

За многумина, интимноста започнува и завршува со она што се случува во спалната соба, но јазикот на допир е еден од многуте начини да се биде интимен со вашиот партнер.

Знаете што е емоционалната интимност длабоко во себе.

Тие се оние долги пијани ноќи со една чаша повеќе вино  и не сакаш да заврши разговорот. Тоа е импулс за споделување случајни мисли. Сакате да поминувате време заедно дури и ако не изговорите ниту еден збор еден на друг. Доволно е само да го споделите вашиот простор.

Работата во врска со емоционалната интимност е дека ниту една врска не може да опстане без неа, но многу е лесно да се изгуби, ако дозволите животот да ви го одвлече вниманието.

 

Како љубовната врската ја губи емоционалната интимност?

Значи, можеби не знаете како да ја дефинирате емоционалната интимност, но знаете какво е чувството да ја изгубите.

Се чувствувате оддалечени од партнерот. Станувате нервозни кога зборувате за чувствителни теми. Имате проблем да ги споделите вашите најдлабоки мисли и чувства. Или одите кај други луѓе за совет, и обратно. Ова се само некои значајни знаци дека вашата врска нема емоционална интимност.

Сега ова би можело да биде затоа што се плашите да бидете ранливи. Страшно е да ја разголите душата пред друга личност и да се отворите за судење. Што ако тие не ги гледаат вашите проблеми како голема работа? Или мислите дека вашите чувства се глупави. Честопати се грижиме дека нашето вистинско јас е недостојно за љубов, но без ранливост, емоционалната интимност не може да напредува.

Вашиот партнер нема да биде со вас ако не ве цени и ве прифати какви што сте. Имајте го ова на ум кога се двоумите да зборувате за вашите чувства. Не можете да бидете исполнети во вашата врска ако немате самопочит. Тоа е проблем со кој многу од нас се соочуваат во одреден момент и кој треба да се реши.

Враќањето на желбата може да изгледа како различни нешта – излегување на прошетки за ментално здравје, повторно преземање омилено хоби, обрнувајќи внимание на тоа како се претставувате, пишувате дневник, одите на терапија или се запишувате во теретана.

Зголемувањето на вашата самодоверба го олеснува отворањето кон другите луѓе и ве прави да се чуствувате поудобно со ранливоста. Исто така, јасно ви е кои се вашите емоционални потреби и како да ги исполните преку емоционална интимност.

 

 

Паѓањето  во стапицата на секојдневните рутини

Другата замка e овде, која многу парови ги фаќа несвесни, е да не обрнувате внимание еден на друг и да ги помешате вашите навики како пар со емоционална интимност и блискост. Ова се дуплира за парови кои живеат заедно и брачни парови со деца.

Кога сте во врска која се оддалечила од романсата од раните денови, природно паѓате во дневен ритам со вашиот партнер. Тоа е добра работа! Тоа значи дека ви е удобно да го споделувате вашиот живот, не само срцето.

Заедничкиот живот природно ги засилува овие секојдневни навики од поделбата на домашните обврски до синхронизирањето на вашите распореди. Можеби се занимавате со намирници, додека вашиот партнер готви. Ти ги миеш садовите, а тој го вади  ѓубрето. Потоа, заедно ќе се опуштите на каучот за да уживате во која било документарна серија за вистински криминал што e хит на Netflix.

Секојдневниот танц, кога сте во чекор еден со друг, е убава работа, но може да стане монотона додека двете страни поминуваат низ движењата. Многу бракови без љубов започнуваат како удобни рутини. Малку по малку, се преокупирате со рокови на работа, семејни итни случаи, здравствени проблеми, поправки на куќи… и блискоста што ја имате еден со друг полека застанува на задното место.

Но, како и со се во животот, емоционалната интимност е мускул. Ако сте го изгубиле, сè што треба да направите е да направите чекор и да вложите време за да ја вратите почетната топлина што ви кажа „Да, ова е мојата личност “

Значи, кои се ефективни начини за поправка на емоционалната интимност?

Покажете му на партнерот дека гo гледате

Земањето на вашиот партнер здраво за готово е првиот симптом на распуштање на емоционалната интимност. Секој сака да биде негуван и прифатен одвреме-навреме. Потсетете го вашиот партнер дека го цените што е во вашиот живот.

Афирмација може да биде било што, од почесто кажување „те сакам“ и давање комплименти и зборови на охрабрување, до пеење заедно  љубовна песна на радио. Бидејќи испраќањето пораки не оди никаде, искористете го. Испратете слатки видеа, меме, гласовни пораки или означете ги во вашите стори.

 

Малите гестови значат многу.

Кога последен пат сте се потрудиле да направите нешто внимателно за вашиот партнер? Често ни се губи трагата на ситниците, но тие прават голема разлика на поголемата слика.

Дали сте вие готвачот во врската? Убав начин да покажете благодарност кон вашиот партнер е да го готвите неговото омилено јадење. Уште поедноставно, изненадете ги со нивните омилени грицки. Цветовите се класичен потег со добра причина. Можеби вашиот партнер е страствен читател. Зошто да не ги изненадите со нова книга од нивниот омилен автор?

Подароците се само еден вид гест. Не треба да трошите пари за да му го разубавите денот на партнерот и да ја поправите емоционалната интимност. Може да биде едноставно како да се разбудите малку порано за да го пречекате со кафе или појадок. Спакувајте хранлив ручек или ставете му љубовна белешка во џебот на неговата јакна.

Давањето подароци и акти на услуги се два моќни љубовни јазици кои прават вашиот партнер да се чувствува виден и згрижен.

 

Треба да почнете повторно да излегувате со партнерот.

Како што созреваат врските, многу парови постепено престануваат да излегуваат на состаноци. Додворувањето се гледа како дел од бркотницата и возбудата на младата љубов, но тоа не е така.

Љубовните состаноци се неопходни за да останете поврзани. Паровите кои живеат во заеднички живот, без разлика дали се во брак или не, имаат тенденција да заборават да си одвојат време експлицитно еден за друг. Штом децата ќе влезат во равенката, времето станува редок ресурс. Многу е лесно да ја изгубите желбата да го импресионирате и изненадите вашиот партнер. Мора да запомните дека секогаш ќе има стрес, задолженија и долги денови на работа. Тоа не треба да биде изговор за занемарување на вашата врска.

Пред да знаете, поминаа месеци откако сте направиле нешто забавно заедно заради тоа. Малку по малку невнимателноста кон нечија врска создава огорченост или ги раздвојува партнерите. Ако најдоброто време што сте го поминале со вашиот партнер е во минатото, време е повторно да почнете да правите спомени. Поканете ја возбудата назад во вашата врска.

Погледнете наназад на најдобрите моменти од тие рани денови за инспирација. Можеби треба да направите резервација во тој нов ресторан што сакавте да го посетите заедно, направете убав пикник, спакувајте ноќни торби за импровизиран викенд патување или уживајте во филмски маратон од пријатна тврдина со ќебе во вашите најгрди пижами. Вашите напори ќе бидат многу ценети.

 

Бидете присутни во моментот, без елктронски уреди на повидок

Телефоните се дизајнирани да го задржат вашето внимание со часови, но тоа има негативно влијание врз одржувањето на емоционалната интимност. Времето на екранот не треба да ви одземе од времето поминато со вашиот партнер. За вистински да ја поправите емоционалната интимност, мора да ги отстраните сите одвлекувања и да бидете присутни.

Не е важно што сте излегле на вечера ако постојано го проверувате телефонот. Пораките можат да почекаат. Секогаш кога сте излезени на состанок или сте решиле да поминете значајно време со вашиот партнер, најдобро е да ги исклучите телефоните и да ги оставите неколку часа. Идеално, целата електроника треба да биде исклучена за да бидете само вие и тој.

Друг совет овде е да ви остане навика да го одложувате телефонот кога разговарате со вашиот партнер дома. Потребни се само неколку минути за да се затвори екранот и целосно да се вклучите во краток разговор. Посветувањето на вашето целосно внимание испраќа јасен сигнал – „важен си за мене “.

 

Сега е време да се спроведе сè во пракса

Здравото мешање на овие четири практики -афирмациите, гестовите, редовни состаноци и постојаното внимание – ќе ви ја поправи емоционалната интимност што сте ја изгубиле со текот на годините.

Мора да запомните дека љубовта не е состојба во која се наоѓаме. Љубовта е акција. Тоа работа и обврзување со партнерот повторно и повторно.

Емоционалната интимност не се случува за еден ден. Потребна е пракса, трпение и саморефлексија.

Свртете го погледот кон себе прво за да сфатите како ви изгледа емотивно исполнетата врска, а потоа работете на тоа. Нема да зажалите.

Share